ABD’den AKP’ye jet uyum

“Sermaye çevrelerinin, emperyalist odakların ve AKP içi muhaliflerin hızla yeni iktidara yanaştıklarına tanık olacağız.” Böyle diyordu  “Seçim değil oylama yapıldı! AKP iktidar gaspına devam ediyor! Çözüm grevde, isyanda, serhildanda!” başlıklı 1 Kasım tarihli DİP Bildirisi.

Bu satırların üstünden yaklaşık 72 saat geçti geçmedi, ABD'nin IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'de yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun sözcüsü Albay Steve Warren, Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin, “Üst düzey bir Savunma Bakanlığı  yetkilisi, ABD'nin YPG'ye artık silah ve mühimmat vermeyeceğini söyledi. Bu durum böyle ise Türkiye ile ilgili başka bir durum ortaya çıkıyor. Buna ne dersiniz ?” şeklindeki sorusuna  şöyle cevap verdi: “Artık YPG'ye silah ya da mühimmat sağlamıyoruz. Daha önce havadan balyalar halinde sağladığımız silahlar, Suriye Arap koalisyonu içindi. Bundan sonra gelecekte yapılacak silah ve mühimmatlar Arapların başını çektiği Suriyeli muhaliflere gidecek. Şu andaki politikamız bu”. Warren, devamında ise “Diplomatik görüşmelerin ayrıntılarına girmeyeceğim. Türkler NATO üyesi ve İŞİD ile mücadelede yakın müttefikimiz. Kendileri ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Kendileri ile yakın temas halindeyiz. Elbette ki Türklerin kaygıları var ve biz de bunları göz önüne alıyoruz. Onlar müttefiklerimiz, İŞİD'İ yenme konusundaki ortak amaca erişmek için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” dedi. (Vurgular sonradan) ( http://www.milliyet.com.tr/abd-den-flas-aciklama-artik/dunya/detay/2143181/default.htm)

Hatırlanacak olursa sadece Ağustos ayında, ABD’nin aynı yetkilileri, YPG’nin “hali hazırda eğitimli, yetkin, organize” olduğuna dikkat çekmiş, IŞİD’le savaşırken taraf değiştirme veya örgütten kaçma riski olmadığını vurgulamış ve YPG’nin Suriye’de savaşan “en etkili” kuvvet olduğunun altını çizerek,  başarısızlıklarıyla gündemden düşmeyen eğit-donat programı yerine YPG’yle işbirliği yapacağını açıklamıştı. (Vurgular sonradan) (http://www.taraf.com.tr/flas-flas-abdden-inanilmaz-karar-egit-donat-gitti-ypgyi-secti/) Aynı kaynaklar devam eden günlerde de, Eylül ayının başında “YPG’yi terör örgütü olarak görmediklerini” açıklamış ve bu iktidar çevrelerinde, yandaş medyada ve başta MHP olmak üzere milliyetçi/ırkçı gruplar içinde büyük tartışma yaratmıştı. (http://www.mynet.com/haber/dunya/abd-ypgyi-teror-orgutu-olarak-gormuyoruz-2082626-1)

Son olarak Ekim ayının başlarında ise bu “dostane” tavır doruğa çıkmış, ABD YPG’ye 110 palet (yani 27.7 konteyner, toplam 40 ton) silah ve mühimmat göndermişti. AKP sözcülerinden gelen eleştiriler üzerine de ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby, “YPG'yi terörist olarak değerlendirmiyoruz. IŞİD'e karşı mücadelede başarılarını da kanıtladılar.” ifadesini kullanmıştı. (http://www.tv5haber.com/71080_ABD-den-PKK-ya-27-konteyner-silah-yardimi!.html)

ABD ile dirsek temasının tehlikeleri ve riskleri üzerine bu sitede de yayınlanan bir dizi yazı ile Kürt hevallerimizi uyarmış, emperyalizmle herhangi bir düzeyde yan yana gelmenin “şeytanla işbirliği” anlamına geldiğine ve bu ilişkide çok çok dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekmeye çalışmıştık. Bu işin başka bir boyutu. Şu anda esas ve yakıcı olan boyutu ise son yapılan açıklamayla ABD’nin “fabrika ayarlarına” jet hızıyla dönüp, 1 Kasım seçimleri ile tek başına iktidarı almış olan AKP’ye tekrar ve derhal en sıcak “dost ve müttefik” duygularla yanaşmış olmasıdır. Bu tabloyu tamamlayacak başka bir gelişme ise T.C. dışişleri bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun seçim sonrası ilk temaslarına IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’yi ziyaret ederek başlamış olmasıdır. (http://www.amerikaninsesi.com/content/secimden-sonra-irak-kurtleriyle-ilktemas/3038485.html)  

Emperyalizm bu jet hızlı ve ikiyüzlü tavrı gelecekteki işgal ve saldırı senaryoları açısından;  umarız başta PYD/YPG olmak üzere herkesin yeterli ders çıkarması için, “anti-emperyalizm” kavramını tekrar lügatlerine dahil etmeleri için, Kürtlerin ne kuzeyde,  ne güneyde, ne doğuda ve ne de batıda Kürt halkı ve diğer ezilen halkların direnen ve mücadele eden unsurları dışında bir gücü ve dayanağı olmadığını görmesi için vesile olur!