Kocaeli’de de emekliler ücretlerdeki zam oranını protesto için sokakta!

Kocaeli Emekli-Sen

9 Temmuz Salı günü DİSK’e bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), emeklilerin %5 %6 arası olarak belirlenen ücret zammını protesto etmek için tüm Türkiye’de eş zamanlı bir basın açıklaması düzenledi. Kocaeli’nin Derince ilçesinde de Emekli-Sen, Temmuz ayı ile birlikte hayat pahalılığındaki ciddi artışa rağmen geçim sıkıntısıyla yaşamaya mahkum edilen emeklilerin sesine kulak verme çağrısında bulundu. Yenikent mahallesinde saat 12.30’da yapılan basın açıklamasına Devrimci İşçi Partisi de destek verdi.

Emeklilerin ücret zammı Ocak ve Temmuz’da belirleniyor. Memur emeklileri toplu sözleşmede belirlenen oran kadar zam alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise enflasyon endeksindeki değişim oranında, altı ayda bir zam alıyorlar. Emekli-Sen basın açıklamasında  TÜİK’in zamları düşük tutmak adına siyasi iktidarla el ele verip on yılların emekçilerine haksızlık ettiğini belirtti.

5 milyon emekli hâlâ çalışıyor ya da iş aramakta!

Sosyal yaşama dahil edilmeyen, ötekileştirilmiş hisseden emeklilere ses olmayı hedefleyen basın açıklamasında sayısı 12 milyonu aşkın olan emekliden 5 milyonunun geçim sıkıntıları yüzünden bir işte çalıştığı ya da iş aramakta olduğu hatırlatıldı. 31 Mart seçimi ve ardından tekrarlanan İBB seçimi ile bir süre ertelenen enflasyon zamlarının Haziran sonunda üst üste yağmasının emeklilerin belini bir kere daha büktüğünün altı çizildi. Çaya, şekere, akaryakıta ve elektriğe gelen zamlarla alım gücünün zayıflığının daha da ciddileştiği vurgulandı.

Basın açıklamasında da vurgulandığı gibi emekliler, ücretlerine eklenmesi gereken enflasyon farkının düşük tutulmak istenmesi ve emeklilerin hakkından bir parça daha sömürebilmek için enflasyon oranlarında yapılan oyunların farkındadırlar. %3 olarak açıklanan son enflasyon ve bu orana göre %5 %6 zam alması kararlaştırılan emeklilerden en düşük maaşı alan işçi emeklisinin 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisinin 138 TL ve en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisinin 69 TL zam alacağı belirtildi.

Aklımızla dalga geçmeyin!

Son günlerde ses getirmiş olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yapılmış %40 zammı ve ücretlerinin 18.000 TL’ye yükseltildiğini hatırlatan Emekli-Sen, yılların emekçisi olan emeklilere reva görülen bu zammın vicdansızlığını vurguladı.

Kendilerine yapılmış bu haksızlığa sessiz kalmayacaklarını belirten basın açıklamasında acil bir şekilde aşağıdaki taleplerin hayata geçirilmesi için çağrı yapıldı:

  • Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin!
  • TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın prangalarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın!
  • Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2500 TL'nin altında olmasın!
  • Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması
  • sağlansın!
  • Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil, milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin!
  • Emekli ikramiyeleri yıl içinde 1750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin!
  • Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin!

Son olarak mücadelelerindeki kararlılıklarını talepleri gerçekleşinceye kadar koruyacaklarını söyleyen Emekli-Sen, ODTÜ’deki mücadeleye dayanışma çağrısı yaptı ve desteklerini iletti. “Yaşasın halkların kardeşliği!” , “Yaşasın DİSK!” , “Yaşasın Emekli-Sen!” , “Yaşasın mücadelemiz!” sloganlarıyla basın açıklaması sona erdi.