Adana'da Ankara katliamı anması yapıldı

Adana'da KESK, DİSK, TMMOB ve Adana Tabip Odası'nın çağrısıyla 10 Ocak günü saat 13.30'da Tüyap Fuarı önünde 10 Ekim Ankara katliamı anması yapıldı.

Yapılan eylemde kurumlar adına basın açıklamasını okuyan BTS (Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası) Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, “10 Ekim barış şehitlerimizi unutmayacağız! Unutturmayacağız!” diyerek basın açıklamasına başladı.

Açıklamada Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamı üzerinden tam üç ay geçtiği, bu üç ayın da en uzun süre olarak tarihteki yerini aldığını belirtti. Her saniye, her dakika, her gün yasla, isyanla, öfkeyle ve yaşamını yitiren yoldaşların anılmasıyla geçirildiğini; yoldaşların miraslarına, emek, demokrasi ve barış mücadelelerine layık olmak için birbirimize sarıldığımızı ifade etti. Dayanışmanın bir nebze olsun acıları hafiflettiği, kararlılığı bilediği, geleceğe dair umudu büyüttüğünü söyledikten sonra Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç saldırılarının aydınlatılmaması, dosyalara gizlilik kararı koyarak karartılmasının 10 Ekim katliamına davetiye çıkardığını vurguladı.

Basın açıklaması, "Ankara’yı unutma unutturma!", "Savaşa hayır, barış hemen şimdi!", "Katiller halka hesap verecek!" sloganlarıyla sona erdi.