Orman yangınları bitti… Mutfaktaki yangın sönmüyor!

Orman yangınları bitti… Mutfaktaki yangın sönmüyor!

Özellikle gıda fiyatlarındaki fahiş artışlar emekçi halkın belini bükmeye devam ediyor. Erdoğan, faturayı büyük perakende şirketlerine kesti. Vatandaştan fahiş fiyat uygulayan marketleri şikâyet etmelerini istedi. Elbette ki büyük marketler suçludur. Ancak tek suçlu onlar değil. Ayrıca Erdoğan, halkın önünde bu büyük şirketlerle uğraşıyor gibi görünse de hiçbir gerçek yaptırım uygulamayacak. Çünkü halka başka konuşuyor, perde arkasında başka davranıyor. Sermaye sınıfını hiçbir zaman üzmüyor.

Sadece şehirlerdeki halk değil köylü de fiyatlar altında eziliyor!

Devrimci İşçi Partisi, yıllardır gıda fiyatlarındaki fahiş artışlara karşı büyük perakende şirketlerinin kamulaştırılmasını ve tüketimin halkın ihtiyaçlarına göre ve merkezi planlamayla düzenlenmesini savunuyor. Ama biz esas sorunun tüketim ve dağıtım alanında değil üretimde olduğunu biliyor ve söylüyoruz. Çünkü bir yandan şehirlerde emekçinin mutfağında yangın sürerken çiftçi de yüksek maliyetler altında eziliyor ve tefecilere mahkûm oluyor. Erdoğan büyük marketlere karşı atıp tutuyor ama 7 bin liraya dayanan gübre fiyatları karşısında kılını kıpırdatmıyor. Çiftçiyi desteklemesi gereken Ziraat Bankası’nın Demirören’e peşkeş çektiği 750 milyon dolarlık kredinin hesabını vermeyenler, çiftçinin traktörlerine, üretim araçlarına haciz getiriyor.

Hayat pahalılığına çözüm için sermayeye ve istibdad rejimini karşı işçi ve köylü ittifakının kurulması şart.

Perakende şirketleri kamulaştırılsın! Tarlayla tüketici arasındaki asalak aracılar kaldırılsın!

Ucuz gıda için devlet çiftlikleri kurulsun! Köylü kooperatifleri desteklensin!

İşçiden köylüden çalınan her kuruşu geri alacağız! Bankalar işçi denetiminde kamulaştırılsın! Ziraat Bankası işçi denetimine!

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2021 tarihli 145. sayısında yayınlanmıştır.