Sarı Yelekliler zengin mahallesinde!

Fransa

Noel geçti, yılbaşı geldi gitti, okullar tatil oldu açıldı, Fransa’nın halkı üç buçuk aydır farklı kitlesellik oranları ve farklı bileşimlerle her Cumartesi sokakları sarıya boyamayı bırakmadı. Oysa ki bu arada kaç kere hareketin bittiğini ukala ve bir o kadar muzafferane ilan etti burjuva basını; ne numaralara, ne hinliklere başvurdu Fransız burjuvazisi!

Şubat ayında üst üste gerçekleşen başarılı eylemler, güneşli hava altında on binleri bir araya getiren “15. Perde” ile taçlandı. Eylemin kitleselliğini bir kenara bırakalım, izlenen güzergâh dahi bu eylemi çok kıymetli kılıyordu. Sarı Yeleklilerin, dostu düşmanı ayırmakta nasıl ustalaştığını göstermek istercesine, eylemin adı “zengin mahallelerine yürüyüş” konulmuş, rota da buna uygun belirlenmişti. Yürüyüşün sonlarına doğru ise Sarı Yelekli kitleler, MEDEF (Fransız TÜSİAD’ı) binasının önünden geçecek oldular. Bir de baktılar ki Fransız polis, yığılmış, Fransız burjuvazisinin karargâhını, Fransız garibanının öfkesinden koruyor! Bu manzara karşısında sokaklar “Police nationale, milice du capital” (Memleketin polisi, sermayenin milisi) sloganlarıyla inledi. Unutulmasın, bu sloganı atanların birçoğu, muhtemelen hareketin ilk haftalarında “Police avec nous” (Polis de bizimle) sloganına eşlik edenlerin arasındaydı!

İyi bir ivme yakalamış olan hareket, bir yandan da büyük bir hararetle 16 Mart’a hazırlanıyor. 16 Mart, hükümetin bir süredir milletin sesine kulak veriyoruz diyerek sürdürdüğü, “Büyük Tartışma” tiyatrosunun sonuçlarının açıklanacağı gün olacağı için önemli. Sarı Yelekliler ise son ayların derslerini ne kadar iyi aldıklarını göstererek, acaba Macron ne açıklayacak, ne sonuç çıkacak diye gözünü umutla televizyona çevirme hatasına düşmüyor. Şimdiden 16 Mart günü için “Sarı Yeleklerin ültimatomu” adını verdikleri büyük ve merkezi eyleme hazırlanıyor. Muhtemelen kitlesellik olarak ilk haftaları dahi aşacak olan bu eylem, Macron’a ve Fransız burjuvazisine de, kimin kime şartlarını dayatabileceğini gösterecek güzel bir ders olabilir.