Partido Obrero Arjantin Parlamentosu’na Filistinli liderlerin özgürlüğü için önerge verdi

Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluş Koordinasyonu (DEYK) Arjantin seksiyonu, Devrimci İşçi Partisi’nin kardeş partisi Partido Obrero (İşçi Partisi) üyesi milletvekilleri Arjantin Parlamentosu’na Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderleri Halide Cerrar ve Hitam el Saafin’in ve Filistinli politik tutsakların sesini taşıdı. 26 Temmuz’da Partido Obrero’lu milletvekilleri Soledad Sosa ve Pablo Lopez, Siyonist işgal güçlerinin evlerine yaptığı şafak baskınlarıyla tutuklanan ve ardından haklarında idari tutukluluk çıkartılan, yani hiçbir suç belirtilmeden, herhangi yargılama süreci olmadan esir alınan Cerrar ve el Saafin hakkında ulusal parlamentoya bir karar tasarısı sundu.

Vekiller karar tasarısında, iki kadın liderin tutuklanmasını hain ve anti-demokratik bir saldırı olarak kınadı ve başta Dışişleri Bakanlığı olarak yürütme organını bu tutuklamaları protesto etmek, esirlerin derhal serbest bırakılmaları talebini yükseltmek için İsrail hükümetine ve Arjantin’deki büyükelçiliğine karşı harekete geçmeye çağırdılar. Filistin’de bir milletvekili olan Halide Cerrar’ın daha önce de keyfi bir biçimde bir yıldan uzun bir süre boyunca tutuklu kaldığına dikkat çeken karar tasarısında, İsrail’in parlamenter ayrıcalıklara da saygı duymadığı ve özerk bölgelerde de bir “kukla hükümet” yaratmak istediği belirtildi. 

Karar tasarısı ayrıca, bugün Siyonist İsrail’in hapishanelerinde 500’ü idari tutukluluk kararıyla tutulan 6500 Filistinli tutsağın bulunduğunu belirterek, İsrail’in çok yaygın bir biçimde kullandığı bu keyfi, hukuksuz uygulamanın uluslararası hukuku çiğnediğine dikkat çekti.

Ulusal parlamentoda milyonlarca işçinin temsilcisi olarak yer alan Partido Obrero, yıllardır Filistin halkının haklı mücadelesinin yanında yer alan bir parti. Partili milletvekilleri yeri geldiğinde işçi sınıfının taleplerini meclise taşıyorlar, yeri geldiğinde meclis sıralarından Siyonizm’den ve emperyalizmden hesap soruyorlar. PO’lu vekiller daha önce de 1500’ün üzerinde Filistinli tutsağın Nisan ayında başlattığı açlık grevi eylemine destek vererek, tutsakların taleplerinin karşılanması için meclise önerge sunmuştu.

İşgalci, gayri-meşru İsrail devleti Filistin direnişini yıpratmak, halkı sindirmek için barbarca, aşağılık yöntemlere başvururken, uluslararası dayanışma günbegün büyüyor. Siyonistler bu saldırılarla işgale ve İsrail ile güvenlik işbirliğini sürdüren Filistin hükümetine karşı yükselen sesleri bastırmak istiyor. Ancak işgalci oluşum bilsin ki Filistin halkı, bu saldırıları göğüslerken yalnız değildir! Filistinlilerin sesi Gazze’de, Batı Şeria’da, Ramallah’ta yükseldiği gibi, Atina sokaklarından, Arjantin Parlamentosu’na kadar pek çok ülkede de yankılanıyor.