Gardiyan mahpusun ailesini ziyaret ediyor

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu HDP’yi ziyaret etmiş. HDP’liler ne çok sevinmiştir! Sonuç olarak partinin eş başkanlarını hapse attıran, sonunda birinin (Figen Yüksekdağ) milletvekilliğinin dahi elinden alınmasının yolunu açan, Kılıçdaroğlu’nun ta kendisi. Ona bu hizmetinden dolayı HDP’liler çok şükran borçludur mutlaka.

Kılıçdaroğlu’nun siyasi taktikleri gerçek birer “Zihni Sinir” projesi. 2014’te Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanı yapmak için çalışıyormuş gibi, bir Ekmeleddin İhsanoğlu formülü buldu, milyonlarca CHP taraftarını sandıklardan uzaklaştırdı, Erdoğan da seçimi daha ilk turdan kazandı. Sonra üstüne Ekmeleddin İhsanoğlu gidip MHP milletvekili oldu!

2016’da Davutoğlu döneminde AKP hükümeti HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak isteyince görünüşü kurtarmak için işi genelleştirip bir anayasa değişikliği yoluna gitmeyi tercih etti. Kılıçdaroğlu, herkesin şaşkın bakışları altında, AKP hükümetine destek vermeye girişti. Sorana da “sabredin, bir taktik uyguluyoruz” cevabını verdi. Sanırsınız, AKP’nin şaibeli dört eski bakanını Yüce Divana çıkartacak mesela sonunda. Tabii taktiğin ne olduğu hiç anlaşılamadı çünkü Kılıçdaroğlu’nun desteğiyle HDP milletvekilleri AKP hâkimiyetindeki yargının saldırılarına açık hale geldi. Tabii o yargı da yetkilerini cömertçe kullandı! Böylece mesela referandum kampanyası sırasında Demirtaş gibi kitleler üzerinde güçlü bir nüfuzu olan bir politik lider bertaraf edilmiş oldu. Kürtlerin beklenmedik ölçüde yüksek bir oranı “evet” oyu verdi. Mühürsüz referandumda resmi sonuç Kılıçdaroğlu’nun savunduğu “hayır”ın aleyhine oldu. Güzel taktik!

Şimdi de bir Meral Akşener’le, bir HDP’yle görüşüp 2019’a hazırlanıyor Kılıçdaroğlu. İşte tam da bu amaçla HDP’yi ziyaret ediyor. Ne yazık ki, Demirtaş’ın bu silik kişilikli gardiyanını karşılamak HDP’nin çiçeği burnunda sosyalist eş başkanı Serpil Kemalbay’a düştü! Kemalbay, yanında başka HDP'liler, Kılıçdaroğlu'nu sıcak karşılamış resimlere bakılırsa. Figen Yüksekdağ da 7 Haziran'dan sonra TÜSİAD'ın temsilcisi Ümit Boyner'le güzel fotoğraflar çektirmişti. Kemalbay ve diğer HDP’liler Kılıçdaroğlu’na ne demişlerdir, maalesef tamamını bilmiyoruz. Kemalbay’a bu aile ziyaretinin sahibine yapmış olduğu marifetleri hatırlatmak düşerdi kuşkusuz. Ama Kürt hareketi siyasi nezaket sahibi olduğu için olacak, görüşmenin pek gergin geçmediği resimden görülüyor. Yalnız anlaşılan şöyle bir şey olmuş: Kılıçdaroğlu “milletvekillerimi Demirtaş’ı ziyarete yolluyorum” demiş. Herhalde “şu hapse attırdığımız adam ne durumda, bir bakın” demiştir milletvekillerine. HDP’liler de “siz giderseniz anlamı çok daha büyük olur” demişler.

Anlaşıldı, “taktik” neymiş şimdi ortaya çıkıyor. Kılıçdaroğlu demek istiyormuş ki, “durun Kürt hareketinin önderlerini hapse attıracağım, sonra da onları hapiste ziyaret edip Kürt kitlelerinin gözüne gireceğim.”

Zihni Sinir çalışmaya devam!