CHP ile de koalisyona hayır!

Selahattin Demirtaş, AKP ile koalisyon ihtimalini kesin dille reddediyor ve asla olmaz diyor. Ancak bu sefer de Demirtaş, CHP ile koalisyon ihtimali üzerine sorulara muhatap oluyor. Bu sorulara verilen cevap AKP'yle ilgili olanlar kadar net değil. Bu tür olasılıkların seçimden sonra konuşulabileceğini söyleyen Demirtaş, işbirliğine açık kapı bırakıyor. Meclis aritmetiğinde AKP'siz bir koalisyonun MHP'yi de kapsama zorunluluğu bilindiği için MHP'nin de çözüm sürecini engellemeyeceğine dair iyimser bir öngörü yaparak bu tavrını pekiştiriyor.

Seçimlerde HDP'ye oy çağrısı yapan Devrimci İşçi Partisi, AKP ile koalisyonu bir intihar olarak nitelemiş, HDP'ye çağrıda bulunmuş ve bugün AKP'ye karşı alınan tutumun netleşmesine katkıda bulunmuştu. AKP, 13 yıllık işçi düşmanı politikalarıyla, emperyalizmle işbirliği siyaseti, ırkçı, mezhepçi, kadın düşmanı uygulamalarıyla mutlaka iktidardan uzaklaştırılması gereken bir partidir. Ancak bu gereklilik, AKP yerine burjuvazinin başka düzen partilerini ikame edeceğimiz anlamına gelmez. 13 yıldır iktidarda olmadığı halde yerel yönetimlerde sayısız işçi düşmanı uygulamaya imza atan, programına taşerona hayır yazıp belediyelerini işçilere cehenneme çeviren, patronların, müteahhitlerin, tüccarların, Kemal Derviş'in partisi CHP işçi ve emekçi kitleler için bir alternatif olamaz. Biz AKP ile olduğu kadar CHP ile de herhangi bir işbirliğine karşıyız.

Siyaset iktidar olmak için yapılır. Bu doğru. Ancak burjuva partileri ile koalisyon, HDP gibi emekçi ve ezilen kitlelere dayanan partiler için iktidar olmanın değil, burjuva siyasetinin suç ortağı olmanın yolunu açar. Bugün AKP karşısında bir Amerikan muhalefeti palazlandırılıyor. Abdullah Gül'den Fethullah Gülen'e uzanan Kılıçdaroğlu'nu da içine alan bu Amerkan muhalefetini iktidar yapma projesine HDP saflarından en ufak bir destek verilmemelidir. Tavrımızın parlamento içindeki olası tüm koalisyon seçeneklerini dışladığını biliyoruz. Evet, öyle de yapmalıyız, burjuva düzeninin tüm alternatiflerini dışlamalıyız. Bizim alternatifimiz dışarıda. Bu halk, son birkaç yılda alternatifi parlamento dışında aramak gerektiğini göstermiştir. Gezi ile başlayan halk isyanı, 6-12 Ekim Serhildanı, 2015 yılına damgasını vuran metal grevleri ortada duruyor. Bu halk parlamento içi hesaplar dışında siyaset olanağı görmeyenlere kendini göstermek için daha ne yapsın?

Burjuva partileriyle koalisyonu reddetmek, HDP'yi siyasetsiz bırakmaz. Tam tersine parlamentodaki her sandalye çok önemlidir. İş ki parlamento kürsüsü isyanları, grevleri ve Serhildanları birleştirmek için kullanılsın.