Amerikan kuzusu

AKP ve yandaşı medya Amerikan karşıtı hamasetle vatandaşı uyutadursun, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş CNN International televizyonunda katıldığı programda “ABD yönetiminin darbe ile bağlantısının olduğunu düşünmüyoruz” deyiverdi. Belli ki programın Amerikalı sunucusu ile önceden anlaşılmış. Sunucu, Numan Kurtulmuş’a Amerikalı efendilerini memnun etmesi çanak soru soruyor: ”Türkiye, ABD yönetiminin darbede rolünün olduğuna inanmıyor, değil mi?”

Öyle ya, darbe gecesi Ankara’yı bombalayan uçaklara yakıt ikmali yapan tankerler İncirlik’ten kalkmadı, darbeci İncirlik Komutanı Tuğgeneral  Bekir Ercan Van darbe sabahı Amerika’dan iltica talebinde bulunmadı, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) komutanı General Joseph Votel, darbeci generaller için “ABD ordusunun yakın müttefikleri” sıfatını kullanmadı! Herhalde biz yanlış hatırlıyoruz, darbe gecesi ABD adına ilk açıklamayı yapan John Kerry, darbeye zımni destek anlamına gelecek şekilde “Türkiye adına istikrar umuyoruz” (pekala darbe de istikrar sağlayabilir) açıklamasını yapmadı.

Hayır! Bunların hepsi oldu. Yüzlerce insan darbeciler tarafından katledilirken milyonlarca insanın gözü önünde cereyan etti. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un hükümet adına yetkili bir kişi olarak yaptığı açıklamalar bu gerçekleri ortadan kaldırmaz. AKP iktidarının ABD emperyalizmine yaranmak için attığı taklalar, Türkiye halkını bağlamaz.

Emekçi halkımız seçimlerde kime oy vermiş olursa olsun bunları iyi tanımalıdır. Bunlar vatandaşa hamasi nutuklar atıp eninde sonunda emperyalizme ve Siyonizme hizmet edenlerdir. Vatandaşa şahin kesilip, emperyalizmin karşısında kuzu olanlardır. Türkiye’nin emperyalizmden kurtulması, Amerikancı AKP iktidarından kurtulmadan mümkün değildir. Bir kez daha söylüyoruz 15 Temmuz’da yaşanan tüm gerçekler ortada iken, Türkiye’nin NATO’dan çıkmasını, İncirlik üssünün kapatılmasını savunmayan bir darbe karşıtlığı tanımıyoruz.