Soma Mates Madencilik’te iş cinayeti

Matesmadencilik

Bugünden 9 yıl önce Türkiye işçi sınıfı tarihinin en büyük katliamlarından birinin yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesinde, 9 Mayıs akşamı bir iş cinayeti daha yaşandı. Bir yer üstü madencilik işletmesi olan Mates Madencilik’te hafriyat çalışması sırasında meydana gelen heyelan sonucu 6 işçi toprak altında kaldı. Bir işçi hayatını kaybederken 2’si ağır 5 yaralı işçi tedavi altına alındı. Somalı madencilerin ve tüm işçi sınıfımızın başı sağolsun.

İşçi düşmanlığında sicili kabarık olan Mates Madencilik, işçilerin promosyonlarını ödememesiyle, işçilere mobbing uygulamasıyla ve işten atmalarla daha önce de gündeme gelmiş bir şirket. Sermayenin yasa tanımazlığı ve denetlenmeyişi kârlarını işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin önüne koymasını sağlıyor. Nerede bir iş cinayeti veya kazası yaşansa alınmayan tedbirler ve bunların denetlenmiyor olması karşımıza çıkıyor.

Ölüm madencinin kaderi değildir. Madenlerde ölümleri engellemenin yegâne yolu işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin eksiksiz sağlanması için madenlerin işçi denetiminde kamulaştırılmasıdır.