Pas South işçisinin ekmek ve hürriyet mücadelesi sürüyor!

Pas South

Çerkezköy’de bulunan Pas South'ta işten çıkarılan işçiler direnişlerine kararlılıkla devam ediyor. Geçtiğimiz Şubat ayında Petrol-İş sendikasında sendikalaştıkları için daralma bahanesiyle işten çıkarılan işçiler anayasal sendikalaşma hakkına sahip çıkarak fabrika önünde direnişe başlamıştı. Alman sermayesi olan Pas South fabrikasının Türkiye'deki yönetiminin dayattığı kötü çalışma koşullarına karşı sadece fabrika önündeki direnişle de değil, fabrikanın içinde sendikalaşma süreçlerine devam ederek gereken cevabı verdiler.

Fabrikanın da direnişin de çoğunluğu kadın işçiler. Pas South direnişi emekçi kadınların damgasını yaşıyor. Pas South direnişi işçi sınıfı mücadelesine örnek olacak birçok faaliyete imza atıyor. Direniş alanında yapılan temsilciler kurulu toplantısı bu çalışmaların en somut örneklerinden biri oldu. Pas South direniş alanında hem “Hak verilmez alınır!” diyen işçiler sesini yükseliyor hem de Petrol-İş sendikası Pas South işçisinin sesini farklı meydanlara da taşıyor. Pas South işçileri 8 Mart alanlarından sonra şimdi de Kırklareli Lüleburgaz'da gerçekleşen 1 Mayıs mitingine katıldılar.

Pas South direnişi işçi sınıfının Trakya’dan yükselen ekmek ve hürriyet mücadelesinin sesi. Pas South işçisi kazanana, Petrol-İş sendikası Pas South’a girene kadar Pas South direnişi ile dayanışmaya!

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mayıs 2022 tarihli 152. sayısında yayınlanmıştır.