Fabrikalardan Haberler - Kasım 2023

Fabrikalardan Haberler Kasım 2023

Fabrikalardan ve işyerlerinden işçilerin gazetemiz için yazdıkları yazıları okurlarımıza sunuyoruz.

Siyonizm yenilecek, direnen Filistin kazanacak! - Gebze’den bir kafe işçisi

Merhaba Yoldaşlar,

Ben Gebze’de çalışan bir kafe işçisiyim. Bu gazetenin okurları iyi biliyor ki, Filistin davası bir günlük değil, bir asırlık bir mücadele. Filistin halkı emperyalizm ve Siyonizme karşı 100 yıldan beri yürüttüğü mücadelede sayısız katliamlar yaşamış, kendi yurdundan, bağımsızlığından alıkonulmuştur. Tüm emperyalistleri karşısına alan Filistin ise bu davasında ihanetlere uğramış ve yalnız bırakılmıştır. İsrail denen ırkçı, köktenci oluşum ise her geçen gün daha fazla kan akıtmakta ve Filistin’i işgal etmektedir.

Öyle ki bu soykırım ve işgal sürerken geçtiğimiz ay Hamas, Gazze'deki hâkim güç olarak İsrail'e Aksa Tufanı adını verdiği bir operasyon başlattı. Kuşatma altındaki Gazze’den 5000’in üzerinde roket İsrail’in işgalindeki topraklara atılırken, Filistin kuvvetleri dikenli tellerle çevrili sınırları geçerek İsrail’e büyük bir darbe vurdu. Buna karşılık olarak Soykırımcı Siyonist İsrail, çocukları, hastaneleri, sivilleri hedef alan sayısız saldırılarla Gazze’yi adeta bir cehenneme çevirmiş durumda.

Filistin gazının çalınmasında suç ortaklığına hazırlanan Erdoğan ise bugün halkın gazını almak için sert söylemlere yönelse de somut olarak bir yaptırımın olmadığı İsrail ile ilişkilerin aynen devam ettiği görülmektedir. Gerçek bir Filistin desteği Kürecik üssünü kapatmadan, İsrail ile olan bütün diplomatik ve ticari ilişkiler kesilmeden mümkün değildir.

Filistin halkı bugün hiçbir barışçıl yaklaşım çağrısının İsrail’in işgalini ve soykırımını engellemeyeceğinin farkında. Bizler de bunun sadece Filistin’le sınırlı kalmayacağının farkında olmalıyız. Filistin davası, insanlığın vicdanında derin izler bırakan bir direniş öyküsüdür. Gazze'den yükselen feryatlar, milyonlarca kalbi titreten bir çağrıdır. Bu sebeple bizler de emperyalizme ve Siyonizme karşı ikirciksiz bir şekilde birleşmeli ve emperyalizmi ve barbarlığını coğrafyamızda kökünden kazımalıyız! Yıkılsın Siyonist İsrail devleti! Siyonizm yenilecek, direnen Filistin kazanacak!

izmir fabrikalardan haberler

Emperyalizm ve Siyonizm Filistin halkının olduğu kadar emekçinin de düşmanıdır - İzmir’den bir gıda depo işçisi

Merhaba işçi emekçi dostlar, yoldaşlar. Daha önce de bu sayfalara yazmıştım, o günden bugüne ne kendi fabrikamda ne de ülkede işçi emekçi yararına bir gelişme olmadı. Aynı tas aynı hamam ilerliyoruz. Faizler, enflasyon aldı başını yine. Daha seçimlere çok var ama şimdiden pahalılığa yetişemiyoruz. Ben bu mektubumda tüm dünya ve bizim için önemli olduğunu düşündüğüm başka bir konuya değinmek istiyorum. Hepinizin bildiği üzere 7 Ekim tarihinden bu yana süren İsrail-Filistin savaşı var. Maalesef ki Filistin halkı, siviller hayatını kaybediyor. Özellikle İsrail’in bitmek bilmeyen sert saldırıları, kimyasal silah kullanmaları, masum çocukları, hastaneleri hedef alması ve üstüne tüm dünya ülkelerinin İsrail’e desteğini açıklamaları, tüm dünya halkları için gerçek düşmanının kim veya kimler olduğunu gözler önüne seriyor. İsrail Hamas’ın çatışmasını bahane etse de Amerika hemen savaş gemileriyle Filistin’in karşısına dikildi. Amerika’nın her daim savaş isteği vardır, silah satabilmek için her yolu denerler. Amerika’nın gittiği yerde insanlık adına iyi bir şey olamaz. Filistin halkının haklı mücadelesi yıllardır sürüyor ve İsrail’in yaptıkları devam ederse sürmeye de devam edecek. Burada haksız bulduğum bir tutum daha var o da bizim ülkemizin konuyla ilgili yaklaşımları. Ülkemizin tutumu bana hiç samimi gelmiyor çünkü İsrail ile ticari her türlü anlaşmalar sürüyor ve artıyor. Özellikle ülkemizde bulunan Amerikan üsleri kapatılmadan İsrail’e verilen bir tepkinin anlamı yok ve olmayacak da. O yüzden asıl düşman Siyonist İsrail ve onun işbirlikçileridir. Dostlarımızı, düşmanlarımızı tanıyalım emekçi dostlar. Televizyonlardan bağırıp çağırıp hiçbir şey yapmayanlar, Filistin’in dostu olamazlar. Yaşasın Filistin halkının haklı ve onurlu mücadelesi! Yıkılsın Siyonist İsrail devleti! Zafere kadar sürekli devrim!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2023 tarihli 170. sayısında yayınlanmıştır.