İzmir'de direnişçi işçilerle panel gerçekleştirildi

Devrimci İşçi Partisi İzmir İl Örgütü tarafından 26 Şubat Pazar günü saat 15:00’te “Savranoğlu-Billur Tuz-Hugo Boss / Kazananlar hep direnenler olmuştur, Peki direnenler nasıl kazanmıştır” başlığıyla bir panel gerçekleştirildi.

Panel Arjantin’de demiryolu işçilerinin grevi sırasında sendika bürokrasisinin kiralık katillerince katledilen kardeş partimiz Partido Obrero’nun genç militanı Mariano Ferreyra ve Ankara’da 78 gün boyunca verilen Tekel direnişinde şehit düşen Hamdullah Uysal şahsında sosyalizm ve işçi sınıfı mücadelesinde ölümsüzleşenler adına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu ardından bir yoldaşın 5 ila 10 senelik yakın tarihteki işçi direnişleriyle ilgili derlediği bilgileri katılımcılarla paylaşmasıyla panel devam etti. Tek tek direniş örnekleriyle direnişlere katılan işçi sayıları, direnişte sendikanın olup olmadığı veya ne kadar aktif olduğu, kamuoyu desteğinin direnişlere katkısını anlattı.

Katılımcıların katkılarına geçilmeden sözü Billur Tuz direnişinden sendikacı ve işçiler aldı. Billur Tuz sürecini öncesi ve sonrasıyla kendi mücadele deneyimleri üzerinden özetleyen direnişçiler mücadele sürecinde sendikal önderliğin önemine dikkat çektiler. İlk günden bu yana Savranoğlu direnişiyle beraber bir mücadele örmeye çalıştıklarını aktararak sınıf dayanışmasının önemine vurgu yaptılar.

Katılımcıların katkılarına geçildiğinde başta Tekel olmak üzere direnişlerden örneklerle sendikal önderliğin yapması gerekenlere ve mücadelede rehberlik görevi görecek bir partinin önemine vurgu yapıldı.

Panel, bir Billur Tuz işçisinin Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Billur Tuz direniş alanında buluşarak başlatacakları ve ardından Menemen’de bulunan Savranoğlu direniş çadırında sabaha kadar nöbet tutarak gerçekleştirecekleri 8 Mart eylemine destek çağrısıyla son buldu.