Devrimci İşçi Partisi, İzmir’in Direnişlerinin Ortasında…

Son dönemde İzmir’in üç önemli sanayi bölgesinde üç ayrı direniş gerçekleşmekte.


Ege Serbest Bölge’de faaliyette bulunan Alman firması Hugo Boss’ta çalışırken Teksif sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler İzmir’in güneyinde bir direniş mevzisi yarattılar. İzmir’in kuzey aksı sayılabilecek olan Çiğli’de Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyette bulunan Mermerler Holding’e ait olan Billur Tuz’da çalışırken Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçiler de burada bir direniş kalesi yaratmış durumdalar. Son olarak, İzmir’in çevre ilçelerinden Menemen’de faaliyet gösteren Savranoğlu Deri Fabrikası’nda çalışırken Deri-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçilerin yarattığı bir kurtarılmış bölgeleri var.

Her üç direnişin en önemli ortak yönü anayasal bir hak olan sendikaya üye olma haklarını kullandıkları için işten atılmış olmaları. İşten atılan işçilerin sayısı ve farklı günlerde direnişe başladıkları için direnişte geçirdikleri gün sayısı farklı olsa da her üç direniş de aynı kararlılıkla sürüyor.

Devrimci İşçi Partisi İzmir İl Örgütü olarak ilk günlerinden beri gücümüz oranında direnişlerin yanında taraf olmuş durumundayız. Her üç direnişi kamuoyuna duyurmak için yaptığımız pullamalar şehir merkezinin sokaklarında boy gösteriyor. Pullamaların yanı sıra, direnişleri geniş kesimlere daha fazla anlatmak amacıyla hazırladığımız Direnişçi İşçinin Sesi bültenini şehrin merkezi yerlerinde kamuoyu ile buluşturduk. Direnişçi işçilere moral destek olmak amacıyla, ziyaretler sırasında genç yoldaşlarımız tarafından müzik dinletileri gerçekleştirildi. Direnişlere olan desteği arttırmak için sosyal medyayı yaygın bir şekilde kullanım yönünde özel çaba harcadık. Billur Tuz direnişi ile dayanışma amacıyla yürütülen boykot kampanyasının duyurmak amacıyla bir Facebook sayfası hazırladık. (https://www.facebook.com/events/262321310503561/)

Önümüzde Tekgıda-İş ve Deri-İş’in 25 Şubat’ta düzenleyeceği Dayanışma Şenliği var. Şimdi sıra bu dayanışma etkinliğinin mümkün olduğunca güçlü bir şekilde gerçekleşmesini sağlamada, direnişteki işçilere mücadelelerinin sonuna kadar yanlarında olacağımızı göstermekte.

Yaşasın işçi mücadelesi!
Hugo Boss, Billurtuz, Savranoğlu işçisi yalnız değildir!
Zafer direnen işçilerin olacak!