Koton işçisi: Mücadeleyle kazanacağız!

Koton işçisi: Mücadeleyle kazacağız

Ben İzmir de kotonda 5 aydır satış danışmanı olarak çalışıyorum. Çalışma şartları diğer mağazalarda olduğu gibi çok iç açıcı değil. Firmada normal ücret dışında ayda bir kez de prim var. Ancak ay sonu geldiğinde sayımlardan çıkan açıkları bizlerden kesip prim vermiyorlar. Çoğu arkadaşımız bu yüzden kotona borçlu durumda.

Yemek ücreti çok düşük. Piyasa bu kadar artmışken bize verdikleri yemek ücretleriyle karnımızı doyurmak epey zor oluyor.Yol ücreti de verilmiyor. Böyle olunca da uzak yerde çalışan arkadaşlarımız yol ücreti vermek zorunda kalıyor. Ücret bu kadar az olunca yolla beraber karın tokluğuna çalışmış oluyoruz.
 

Şimdilerde sendikalaşmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızı örgütlüyoruz. Biz de H&M gibi mağazaya sendika getirip iyi şartlarda çalışmak istiyoruz. Sadece bu hareketimiz bile yemek ücretlerinin 2 tl artmasına sebep oldu. Tek sıkıntımız bu durumun farkına varan ve korkan patronlar çalışan arkadaşlarımızı tek bir telefonla ve tazminat bile vermeden işten çıkarmaya başladılar. Bu bizi yıldıramaz daha da güçlendirir. Sizden isteğimiz bize destek olmanız. Burdan tüm koton çalışanı emekçi arkadaşlarımıza sesleniyorum. Lütfen sendikaya üye olun. Mücadeleye girişin. Eğer bu mücadeleyi kazanırsak sonunda biz mutlu olacağız.

İzmir’den Koton işçisi