CHP kıramadı AKP yasakladı

CHP kıramadı AKP yasakladı

İzmir’de Demiryol-İş üyesi işçilerin İZBAN grevi Erdoğan’ın imzasıyla yasaklandı. CHP’li Belediye grevin başlamasının ardından önce taşeron şirketten grev kırıcılar getirterek trenleri işletmeye çalışmış, mahkeme bu girişimi yasaya aykırı bulup engelleyince de kara propagandayı devreye sokmuştu. CHP grevi kıramadı ama AKP 29. gününde grevi yasakladı. İZBAN, AKP döneminde yasaklanan 16. grev olarak kayıtlara geçti. Daha önceki grevler Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklanırken, 24 Haziran’dan sonra yürürlüğe giren Anayasa değişiklikleri ile yerleşen Cumhurpatronluğu rejiminde bu grev salt Erdoğan’ın imzasıyla yasaklandı.   

Grev yasal olarak 60 gün ertelenmiş gözüküyor. Ancak bu erteleme fiilen yasaklama demek. Grevin tekrar başlaması söz konusu değil. Eğer taraflar arasında anlaşma olmazsa 60 gün sonra sözleşme Yüksek Hakem Kurulu’na gidecek.

CHP’li belediye, İzmir’de yaygın olan AKP’ye muhalif duyguları suistimal ederek halkı işçilere karşı kışkırtmaya çalışmış, grevin yaklaşan yerel seçimler öncesi CHP’yi yıpratmak için tezgahlandığını ileri sürmüştü. Grev kırıcı propaganda korosuna son olarak eski DİSK Başkanı Kani Beko da eklenmişti. İşi neden AKP her grevi yasaklarken İZBAN’ı yasaklamıyor diye sormaya kadar vardırmışlardı. Sonunda istedikleri oldu. CHP İZBAN grevini kıramadı ama AKP işçilerin grevini 29. gününde yasakladı.

AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekçi ise yasağın gelişini bir gün önceden attığı tivit ile şöyle haber vermişti:  “Bu mağduriyetin devamına izin vermeyeceğiz. Bu çile en kısa zamanda bitecek!” İyimser yorumlar Nihat Zeybekçi’nin araya girerek bir anlaşma zemini oluşturmaya çalıştığı yönündeydi. Oysa AKP’nin grevlere yaklaşımı hep aynı oldu: “ya kırmak ya yasaklamak.” Grevi kırma işini CHP’ye bıraktılar. CHP kıramadı ama işçilere attığı iftiralar ve kara propaganda ile grev yasağına gerekli siyasi ve psikolojik zemini oluşturmuş oldu.

Sonunda beraberce grevi yasakladılar. Patronlar arasında olan cinsten bir tür sınıf dayanışması gösterdiler. Şimdi kalkıp İzmir halkından oy isteyecekler. Rolleri gereği yine birbirlerine suçlamalar yapacak, eleştiriler yöneltecekler. Ama bunlara bakıp aldanmamak gerek. CHP ve AKP arasındaki bu utanç verici patron dayanışması, işçi ve emekçilere birlik olmak için bir uyarı olmalı. Ayrı gayrı yok! Patron sınıfına karşı Birleşik İşçi Cephesi! Grev kırıcılarına karşı boykot!