İzmir'de basın açıklaması: "Krizi yaratanlara bedelini ödeteceğiz!"

15 Ağustos Çarşamba günü, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde saat 18:30'da, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika, siyasi parti, meslek odaları ve siyasi grupların örgütleyicisi olduğu ve aralarında Devrimci İşçi Partisi'nin de yer aldığı platformun eyleminin ana sloganı "Krizi yaratan, krizin bedelini ödesin" oldu. İki yüzü aşkın kişinin katıldığı protestoda, platform adına basın açıklaması metnini Tüm Bel Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Çağdaş Yazıcı okudu.

“Krizi yaratan bedelini ödesin”, “İşten atmalar yasaklansın”, “Sermayeye değil, emekçiye bütçe”, “Aynı gemide değiliz” sloganlarının sık sık atıldığı eylemde, Devrimci İşçi Partisi militanları, krizden çıkış için işçi ve emekçilerin programını özetleyen sloganları haykırarak katıldı.

Ekonomik krizin döviz kuruna keskin bir şekilde yansıdığı, Türk Lirası'nın serbest düşüşünün yaşandığı, halkın bir gecede fakirleştiği bu dönemde gerçekleştirilen eylem, sadece uyarı niteliği taşıyordu.  Öte yandan sermaye, işçi sınıfının haklarına ve kazanımlarına yönelik saldırılarını arttırmak için hızla atağa kalkacak fırsatı kolluyor. Biz işçiler ve emekçiler, bu saldırı girişimlerini, mücadelemizi daha örgütlü ve daha kitlesel biçimlerde vererek durdurabiliriz. O günler yakındır, hazır olalım!

Krizi yaratan bedelini ödesin!

Döviz yasaklansın! Borsa kapatılsın!

Türkiye Gümrük Birliği’nden çıksın!

NATO'dan çıkılsın, İncirlik kapatılsın!

Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin!