İzmir’de “24 Haziran seçimlerinde işçi sınıfının yolu ne olmalıdır?” konulu toplantı

Devrimci İşçi Partisi İzmir örgütünün düzenlediği, Devrimci İşçi Partisi genel başkan yardımcısı Levent Dölek’in konuşmacı olduğu “24 Haziran’da işçi sınıfının yolu ne olmalıdır?” konulu toplantı Devrimci İşçi Partisi İzmir bürosunda gerçekleştirildi.

Yapılan giriş konuşmasının ardından moderatörün söz verdiği Levent Dölek, seçimlerde ne yapılması gerektiğini konuşmadan önce ülkenin durumunu tespit etmek gerektiğini söyledi. Türkiye’nin derin bir ekonomik krizden geçtiğini söyleyen Dölek, 24 Haziran’dan sonra ülkenin gündeminin ekonomik kriz ve kemer sıkma politikaları olacağını belirtti.

24 Haziran seçimlerinde Erdoğan’ın ve karşısındaki adayların seçim bildirgelerinde ve verdikleri demeçlerde ekonomik krizin nasıl durdurulacağıyla ilgili gerçekçi bir planın olmadığını, ekonomik krizden çıkış için uygulanması gereken planın dövizin yasaklanması, sadece şeker fabrikalarının satılmasına engel olmak değil daha önce satılan Tüpraş gibi işletmelerin kamulaştırılması, bankaların kamulaştırılması gibi adımlarla olabileceğini söyleyen Dölek bunu kapitalistlerin gerçekleştirmeyeceğini belirtti.

Devrimci İşçi Partisi’nin 24 Haziran seçimlerinin ilk turunda sandıklara geçersiz oy atılması ve ikinci turda Erdoğan’ın karşısında olan adayların seçimlerden çekilerek seçimin bir referanduma dönüştürülmesi çağrısı Levent Dölek tarafından bir kere daha dile getirildi.

Devrimci İşçi Partisi İzmir bürosunda gerçekleşen etkinlik katılımcıların soru ve katkılarıyla devam etti. Soru ve paylaşımların ardından komünist şair Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümünde, okunan şiirleri ve Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen şarkıları ile anılmasıyla etkinlik sona erdi.