Filistin İçin İsrail'e Boykot Girişimi Basın Açıklaması

Filistin için İsrail'e Boykot Girişimi çağrısıyla 04 Eylül 2014 Perşembe günü saat 11.00'da İstanbul TMMOB Makine Mühendisleri Odası'nda basın açıklaması düzenlendi.

Okunan basın açıklamasında 51 gün boyunca süren saldırılarda 2143 Filistinli'nin öldüğü 11 bin Filistinli'nin yararlandığı, Filistin halkının bunca acıya rağmen sergilediği onurlu direniş ile tarihsel bir dönüm noktası yarattığına dikkat çekildi. Siyonist İsrail devletinin 51 gün boyunca süren saldırılarına rağmen hedefleri olan Filistin'i silahsızlandırma amacına ulaşamadığına, buna karşılık Filistin halkının talep ettiği hayati koşulların bir bölümünü gerçekleştirdiğine değinildi. Direnişin Filistin halkının direnişi olduğu, batı medyası içinde kimi mecralar İsrail saldırganlığına doğrudan destek vermenin zorluğu karşılığında, İsrail saldırısının Filistinli'lere değil sadece Hamas'a yönelik olduğu yönündeki İsrail propagandasına başvurduğu belirtildi. Batı medyasının çizdiği Filistin tablosunun Türkiye hükümetini destekleyen medyada da görüldüğüne dikkat çekildi. Buna karşılık direnişin dinler arası bir savaş olmadığı, siyonizme karşı bir direniş olduğuna değenildi. Filistin halkına 2008 yılında ve Mavi Marmara saldırısı ardından Türkiye'nin İsrail'den Heron alımına karşı çeşitli kampanyalar yürüten Boykot Girişimi, hala iptal edilmemiş askeri ilişkilerin ve aynı zamanda MAN, THY, İTÜ, OTOKAR, Bank Positif ve Zorlu Grubu gibi kamu ve özel kurumların İsrail ile yaptığı askeri teknoloji ve ticari ilişkilerin takipçişi olacağını belirtti.

Son olarak Filistin halkının kurtuluşuna dek, mücadelenin büyüyerek devam edeceği söylenerek basın açıklamasının ilk bölümü sona erdi. İkinci bölümdeki soru cevap kısımının ardından sonlandırıldı.