Akşam Okulu’nda Filistin davasının dünü ve bugününü işledik

Devrimci İşçi Partisi’nin İstanbul İkitelli’de emekçi halkı bilinçlendirmek amacıyla belirli aralıklarla gerçekleştirdiği Akşam Okulu, 14. dersini “Filistin Davasının Dünü Bugünü” başlığı ile gerçekleştirdi.

Akşam Okulu’nun 14. dersine konuşmacı olarak, Emperyalizme ve Siyonizme Karşı Filistin Dostları Platformu sözcüsü Kutlu Dane katıldı. Kutlu Dane konuşmasına, Filistin direniş güçlerinin başlattığı El Aksa Tufanı’nın yok olmaya karşı bir başkaldırı olduğunu, Filistin’in sadece Siyonist İsrail’e karşı değil yedi düvele karşı savaştığını belirterek başladı.

Derste, Filistin davasının 7 Ekim 2023’de başlatılan El Aksa Tufanı ile başlamadığı, 20. yüzyılın başından günümüze kadar Filistin topraklarının, emperyalistler ve Siyonistler tarafından yapılan anlaşma ve saldırılar ile nasıl işgal edildiği, İsrail adı verilen kanser hücresinin ve Siyonist ideolojinin işgaline karşı Filistin halkının verdiği mücadeleler ve önemli tarihler anlatıldı. Emperyalist devletlerin yaptıkları Siyonist propagandaya karşı, emekçilerin Filistin davasını neden savunması gerektiği, Siyonist İsrail’e karşı yaptırımların, boykotun ve yatırımların geri çekilmesinin savunulması gerektiği anlatıldı. Yapılan sunumun ardından emekçi halkın soruları yanıtlandı. Oldukça verimli katkıların yapıldığı ders Filistin halkına destek çağrısıyla bitirildi.

Devrimci İşçi Partisi’nin İstanbul İkitelli’de başlattığı Akşam Okulu, emekçi halkın ihtiyaçlarına göre belirlediği ders ve atölyelerine, emekçi halkı bilinçlendirme ve örgütleme gayreti ile devam edecek.