Amerikan askerine TSK kalkanı

AKP iktidarı Fırat Kalkanı'nı büyük bir milli dava gibi allayıp pullamaya çalışsa da apaçık gerçekler karşısında bu operasyon bir türlü boya tutmuyor. Kamuoyundaki milliyetçi dalgayı yanına almak isteyen AKP önce operasyonu PYD ve YPG'ye karşı bir operasyon olarak sundu. Ancak zaman içinde Mınbiç'teki YPG varlığının ortadan kalkması için ABD ile birlikte hareket etmek gerektiği açıkça görünür oldu. ABD'ye rağmen Mınbiç'e yürümek gibi bir seçeneği düşünmeyen AKP ve TSK, şimdilerde Mınbiç'e yönelik tehditkâr olmak bir yana sürekli bölgede az sayıda YPG'linin kaldığına dair açıklamalar yapıyorlar. Kürt düşmanlığından milli dava çıkmayacağı, bu milliyetçi politikaların, sonunda Türkiye'yi daha fazla ABD'nin etkisi altına soktuğu bir kez daha görülüyor.

Fırat Kalkanı'nın neye ve kime kalkan olduğu sorusu ise ABD özel kuvvetlerinin El Rai'ye girmesiyle cevap buldu. El Rai bölgesine geçen 29 kişilik ABD özel kuvvetler, askeri bölgedeki Arap milisler tarafından "Amerika defol" sloganlarıyla protesto edildi. Protesto edenler silahlı olunca protestonun barışçıl sınırları aşması şüphesiz ki an meselesi oldu. ABD askerleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin korumasında bölgeden uzaklaştırıldı. Yani TSK, Amerikan askerine kalkan oldu. Daha sonra ABD tarafından yapılan açıklamayla Amerikan askerlerinin Türkiye'nin isteğiyle bölgeye geldiği anlaşıldı. Bu bilgi TSK tarafından yalanlanmadı. Türkiye'nin genel olarak El Bab operasyonunda ABD askerlerinin katılımını istediği haber ise basında geniş yer bulmuştu.

Birkaç ABD askeri protesto edildi diye kimse ÖSO milislerini Amerikan karşıtı falan zannetmesin. Birkaç grup ABD askerlerini bahane edip operasyondan ayrıldıysa da bu bir sürpriz değil. Baştan beri ÖSO kılıfı altına gizlenmiş çetecilerin geçmişte olduğu gibi her an El Nusra ya da DAİŞ saflarına geçebileceklerini söylemiştik. Öyle de oldu. Bu çeteciler Amerikan ve İsrail uşaklığı yapmaya yeni saflarında devam edecekler. Daha önce Fırat Kalkanı'na katılacağını açıklamasıyla tartışma yaratan terör örgütleri listesindeki Ahrar uş Şam (MİT'in desteklediği mezhepçi bir örgüt) ise bazı grupların ayrılmasına rağmen operasyona destek vermeye devam ettiklerini duyurdu. Tüm bunlar olurken TSK yaptığı açıklamalarda Suriye'de ölen ÖSO çetecileri için "şehit" sıfatını kullanmaya devam ediyor.

İşte size TSK'nın ABD'ye kalkan olduğu, Türk askerinin mezhepçi çetelerle iç içe sokulduğu güya milli bir harekâtın tablosu.

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Ekim 2016 tarihli 84. sayısında yayınlanmıştır.