Yunanistan’da EEK’ten AB ve ABD’ye “Ukrayna’dan elini çek!” eylemi

Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluş Koordinasyonu (DEYK-CRFI) Yunanistan seksiyonu, kardeş partimiz EEK (Ergatiko Epanastatiko Komma-Devrimci İşçi Partisi), Ukrayna’da yaşanan gelişmeler dolayısıyla 6 Mayıs 2014 Salı günü Atina’da Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği emperyalizmlerine karşı bir protesto gösterisi düzenledi. Avrupa Birliği’nin Atina’daki temsilciliğinin önünde başlayan eylem ABD Büyükelçiliği önünde sona erdi. Eylemin ana sloganı “Emperyalistler, ellerinizi Ukrayna’dan çekin! Avrupa Sosyalist Devletler Birliği için ileri!” idi.

Bugün, 8 Mayıs 2014’te ise EEK Yunan solunun başka bileşenleriyle birlikte Ukrayna Büyükelçiliği önünde toplu bir protesto gösterisi düzenliyor.

DEYK’in İtalya seksiyonu PCL (Partito Comunista dei Lavoratori-Komünist İşçi Partisi) ise hafta sonu hem kendi başına, hem de İtalyan solunun çeşitli bileşenleriyle birlikte çeşitli şehirlerde Ukrayna temsilcilikleri önünde protesto gösterileri düzenleyecek.

Bilindiği gibi, Devrimci İşçi Partisi de 5 Mayıs Pazartesi günü İstanbul’da Ukrayna Başkonsolosluğu önünde bir protesto düzenlemişti.