Akdeniz Üniversitesi öğrencileri soruşturmalara karşı yürüdü

Akdeniz Üniversitesi'nde çeşitli eylemlere katıldıkları gerekçesiyle son bir ay içinde yaklaşık 350 öğrenciye 600'e yakın soruşturma açılması, üniversite öğrencileri tarafından yürüyüşle protesto edildi.Yürüyüşü engellemeye çalışan üniversite özel güvenlikleriyle öğrenciler arasında arbede yaşandı.

Bugün 12:30'da üniversite içerisinde bulunan Olbia Çarşısı İş Bankası önünde toplanan öğrenciler "ÖĞRENCİYE DEĞİL, HIRSIZ REKTÖRE SORUŞTURMA" yazılı pankart ile Rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti. Olbia çarşısı içerisinden "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz", "Hırsızlık yolunuz, istifa sonunuz", "Soruşturmalar derhal geri çekilsin" sloganlarıyla geçen öğrencilerin önü Olbia çıkışında özel güvenlik barikatıyla kesildi. Rektörlük önünde basın açıklaması okumakta ısrarcı olan öğrencilere özel güvenlik saldırdı. Yaşanan arbedede bir çok öğrenci, özel güvenlikler tarafından darp edildi. Özel güvenlik barikatını aşan öğrenciler çevik kuvvet polisleriyle burun buruna geldi.Yapılan görüşmeler sonucunda basın açıklamasının o noktada yapılma kararı alındı.

Basın açıklamasında yolsuzluk iddasıyla ile gündemden düşmeyen rektörlüğün, öncelikle kendi içindeki yolsuzluk yapanları soruşturması gerektiği vurgulanırken, öğrencilere açılan soruşturmaların hukuksuzluğuna da değinildi.Ayrıca açılan soruşturmaların polis fezlekesinden kopyalanmış olması öğrencilere YÖK yönetmeliğinde olmayan maddelerden soruşturma açılması da basın açıklamasında yer aldı. Öğrenciler soruşturmaların derhal geri çekilmesi taleplerini vurgulayarak basın açıklaması ve yürüyüşü sonlandırdılar. Eylem sonlandırılırken yapılan ajitasyonlarla Akdeniz Üniversitesi yönetimi tarafından üniversite öğrencilerinin demokratik haklarına yapılan baskılar da teşhir edildi.