Komer’in arabasını yaktık, sıra NATO’yu yıkmakta!

Komer’in arabasını yaktık, sıra NATO’yu yıkmakta!

6 Ocak 1969, devrimci gençliğin o günlerde adım adım yükselttiği anti-emperyalist mücadelenin doruk noktalarından biridir. Vietnamlı devrimcilerin “honço” yani kasap lakabını taktığı, Vietnam’da binlerce kişinin ölümünden sorumlu CIA ajanı Robert Komer 1968’de ABD’nin Türkiye Büyükelçiliğine atanmış, atandığı günden itibaren tepkilerin odağı olmuştu. Önce İstanbul’da sonra Ankara’da uçağının ineceği zamanlarda gençlik havalimanlarında kitlesel eylemler düzenledi, uçakların önünü kesti, Komer’i askeri havaalanına inmeye mecbur etti. Daha ilk günden devrimciler Vietnam Kasabı’na “seni bu memlekette barındırmayacağız!” mesajını vermişti.

Komer, emperyalistlere özgü bir kibre sahip olacak ki devrimci gençliğin tepkisini ya anlamadı ya da küçümsedi. 6 Ocak 1969’da ODTÜ rektörü Kemal Kurdaş’ın özel davetiyle ABD bayraklı diplomatik aracıyla ODTÜ’ye geldi, aracını gören gençlik kısa sürede aracının başında toplandı. Aralarında o gün üniversitede verdikleri mücadeleyi ileride kampüs dışına çıkaracak olan Taylan Özgür, Ulaş Bardakçı, Sinan Cemgil’in de olduğu devrimci öğrenciler arabayı ters çevirdi ve ateşe verdi. Olay sonrası ne Komer ne ODTÜ rektörü Kurdaş görevlerinde uzun süre kalabildi. Komer Kasım’da geldiği Türkiye’den sadece beş ay sonra 7 Mayıs 1969’da apar topar ayrıldı. Kurdaş ise olaydan sonra sadece 10 ay rektör kalabildi. Bugünkü gençliğin sahiplenmesi, yükseltmesi gereken parola budur: “Emperyalistleri ve yerli işbirlikçilerini bu memlekette barındırmayacağız!”

Vakit 6 Ocak’ta yanan ateşi büyütme vakti!

6 Ocak 1969’da Komer’in arabasını yakan gençlik bir gün değil her gün anti-emperyalist mücadelenin gerekliliklerini yapıyordu. 6. Filoyu denize döken de, ABD üslerini basan da yine aynı gençlikti. Çünkü emperyalizmin halkların baş düşmanı olduğu, bulunduğu coğrafyaya kan ve yıkımdan başka hiçbir şey vadetmediği konusunda gençlik hemfikirdi. Hiçbir şüphesi yoktu! İşte emperyalizme karşı bu tutarlı ve kararlı mücadele Komer’in arabasını yaktı, onu bu memleketten kovdu. Bugünkü gençliğe de bu yanan ateşi büyütmek, 68 kuşağının başlattığı işi bitirmek düşüyor. Memleketteki son ABD üssü kapanana, Türkiye NATO’dan çıkana ve hatta NATO’yu yıkana dek mücadelemizi adım adım büyütelim. Emperyalistlerin yerli işbirlikçisi istibdad rejimini yıkalım, Türkiye’den ve Ortadoğu’dan tüm emperyalistleri kovalım!

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ocak 2022 tarihli 148. sayısında yayınlanmıştır.