Emperyalist Amerika! Bu ateşi unutma!

6 Ocak 1969’da aralarında Sinan Cemgil, Ulaş Bardakçı ve Taylan Özgür’ün de olduğu devrimciler emperyalist ABD’nin Vietnam’da sürdürdüğü kirli savaşın yürütücülerinden biri olan Komer’in ODTÜ ziyareti sırasında 1969 model Cadillac marka siyah renkli makam otomobilini ters çevirip yaktılar. Bu Robert Komer denen insan Vietnam’da Phoenix isminde bir programın başında bulunmuştur. Kendi beyanatlarına göre bu program sonucunda ABD, Vietnam'da 20.587 insanı öldürmüştür. Bağımsız kaynaklar ise Komer’in 60.000’den daha fazla insanın ölümüne yol açtığını belirtir. Bütün bu katliamlardan sonra Vietnam halkı Komer’e kasap lakabını takar. İşte ODTÜ’lü gençler Vietnam kasabının bu topraklarda elini kolunu sallayarak gezmesine engel olmuştur. Lafta kalmayan kendini pratikte de gösteren enternasyonalizmin ne de güzel bir örneği!

Olaydan sonra ABD Büyükelçiliği bir açıklama yayınlar: "Müttefik bir ülkenin temsilcisinin, büyük bir Türk üniversitesi rektörü tarafından öğle yemeğine davet edildiği bir sırada, otomobilinin ufak bir müfrit grup tarafından ateşe verilmesi gerçekten üzücü bir husustur". Ufak bir müfrit grup dedikleri insanlar 70'li yıllarda işçilerle birlikte bu toprakları kapitalistlere dar eden binlerce gençtir. Gençler ve işçiler Türkiye’nin her bir şehrinde ayağa kalkınca Türkiye burjuvazisi en sonunda çareyi ABD desteğinde 12 Eylül darbesini yapmakta bulur.

Doğu Avrupa’da, Pasifik’te bölge ülkelerine karşı saldırgan bir tutum takınan, askeri üsler kuran emperyalist ABD dünyayı tekrar kanlı bir savaşın eşiğine getirmiştir. Fakat gün ağlamanın, sızlanmanın günü değil. Emperyalizme sağduyu, empati çağrıları yapacak değiliz. ABD’ye anladığı dilden cevap vereceğiz. Vietnam kasabı Robert Komer’in arabasını ateşler içinde bırakan devrimcilerden aldığımız anti-emperyalizm bayrağını dalgalandırmaya devam edeceğiz. Komer’in arabasının yakılması olayının üzerinden neredeyse 50 yıl geçti. ABD işgallerine birçok yeni işgal ekledi. Biz de ABD'ye karşı daha sert bir mücadele vereceğiz. Bu topraklardan NATO’yu defedip tüm askeri üslere el koyacağız. Bu yolda gençlik olarak işçi sınıfı ile omuz omuza yürüyeceğiz. Sadece ABD’yi kovmakla kalmayacağız, yerli işbirlikçilerini de devireceğiz!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ocak 2017 tarihli 87. sayısında yayınlanmıştır.