Halk yoksullaşmaya devam ediyor

Halk yoksullaşmaya devam ediyor

İktidar teknik resesyondan çıktık algısını yaratmaya çalışırken rakamlar halkın yüzde 4,7 yoksullaştığına işaret ediyor!

2019 yılının ilk çeyreğine ait büyüme verileri açıklandı. Bu verilere göre Türkiye yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2.6 küçüldü. Aynı aylarda işsizliğin rekor kırdığını, güvenilirliği şüpheli enflasyon verilerinin bile mutfaktaki yangını gizleyemediği memlekette patronların keyfi yerinde. Her kötü veri onlara yeni bir paket, biz emekçilere ise bir soygun olarak geri dönüyor. 
Bir yandan da halkı yanıltmak için rakamlarla oynamaya devam ediyorlar. Son çeyrekte yüzde 1,6 büyüme var deyip teknik resesyondan çıkıldı diyorlar. Oysa rakamlar ortada TÜİK açıklamasına göre yıllık küçülme beklenin de 0,1 puan üstünde yüzde 2,6 gerçekleşti. Vatandaş “ben yoksullaştım ne demek krizden çıkmak” diyecektir. Nitekim rakamlarda bu yoksullaşmayı doğruluyor. İktidarın teknik resesyondan çıktık dediği çeyrekte hanehalkı tüketimi yüzde 4,7 azaldı. İktidar, EYT’liye gelince kriz var, 3600 ek gösterge isteyene “bütçeye yük olur,” işsizlere gelince “herkes iş bulacak diye bir şey yok” diyenler, patronlara gelince kıdem tazminatının gaspına ve işsizlik fonunun peşkeş çekilmesine tamam diyor. Ama yağma yok, sizin yarattığınız krizin bedelini biz ödemeyeceğiz. 

  • Kıdeme dokundurtmayacağız! 
  • EYT yasasını söke söke alacağız. 
  • Krizi yaratan bedelini ödesin!
  • Ayrı gayrı yok, birleşik işçi cephesi var!