Siyonizme karşı direnmek suç değil görevdir: “Corç Abdullah’a hürriyet!”

Filistin davasının Lübnanlı komünist tutsağı Corç İbrahim Abdullah, Fransız emperyalizminin elinde 37 yıldır tutsak. Fransız kanunlarına göre, Abdullah kendine verilen cezayı 1999’dan beri tamamlamış durumda. Fakat Fransız emperyalizmi, Abdullah yoldaşımızın serbest bırakılmasını, yaptıklarından yani Siyonist ve emperyalist teröre karşı direnişinden pişman olduğunu ifade eden bir kâğıt imzalaması şartına bağlıyor. Fransız emperyalizmi nedamet getir diyor, Corç Abdullah Siyonizme direnmenin suç değil görev olduğunu haykırıyor. Bu yiğit tavrının bedeli olarak, Abdullah hâlâ Fransız emperyalizminin zindanlarında yatıyor.

Abdullah’ın davasına sahip çıkan yoldaşları ise tüm dünyada Corç Abdullah’a özgürlük talebini dile getirmeyi sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında, Devrimci İşçi Partisi militanlarının da parçası olduğu Corç Abdullah’a Özgürlük Birleşik Kampanyası, Fransız İçişleri Bakanlığı binasının önünde bir eylem gerçekleştirdi. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lübnan’ı ziyareti sırasında “Corç Abdullah’a hürriyet” sloganları atan Lübnanlı devrimcilere, nedamet belgesini kastederek, “Il faut qu’il signe”, yani “İmzalaması lazım” diye karşılık vermişti. Fransız İçişleri Bakanlığı önünde, Abdullah’ın yoldaşları bunu tersine çevirerek Macron’a ve İçişleri Bakanı Gérald Darmanin’a aynı sözlerle ama Abdullah’ın serbest bırakılıp Lübnan’a iadesini sağlayacak karar metnini kastederek “İmzalamanız lazım” sloganlarıyla seslendi.

“Filistin yaşayacak, Filistin kazanacak”, “Kavgası kavgamızdır” ve “Abdullah’ı serbest bırakın” sloganlarının atıldığı eylem büyük bir coşkuyla iki saat kadar devam etti. Sokağa çıkma yasağının başlama vaktinin yaklaşmasıyla eylem aynı yerde en kısa sürede tekrar toplanma çağrısı yapılarak sonlandırıldı.