Komintern'in kuruluşunun 100. yılında, enternasyonalizm bayrağı 10 Şubat'ta İstanbul'da yükselecek!

Komintern'in kuruluşunun 100. yılında, enternasyonalizm bayrağı 10 Şubat'ta İstanbul'da yükselecek!

1914'te Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde, İkinci Enternasyonal'in partileri, bu savaşta kendi burjuvazilerini destekleyen gerici bir tutum almış, uluslararası işçi sınıfının çıkarlarının ortaklığı temelinde yükselen enternasyonalin varlık nedenini ortadan kaldırmıştı. Bundan sadece beş yıl sonra, 1919'da, Üçüncü Enternasyonal, yani Komünist Enternasyonal (kısa adıyla Komintern), 2-6 Mart tarihlerinde Moskova'da kuruldu. Tarihte işçi iktidarını kalıcı olarak kuran ilk muzaffer devrimin, Ekim devriminin yarattığı heyecanla birlikte, tüm dünya işçi sınıfının önünde bir umut ışığı olarak!

Komintern, işçi sınıfının bugüne kadarki uluslararası örgütlenmesinde bir zirve noktasıydı. Örgütsel disiplini, programatik berraklığı, muzaffer Ekim devriminin de etkisiyle kitlesel bir güce ulaşması bakımından ulaştığı en ileri seviyeydi. Devrimci İşçi Partisi, 2018'in son aylarında yaptığı 5. Kongresinde, 2019 yılını Komintern yılı olarak ilan etmiş, bugüne kadar işçi sınıfının en ileri dünya partisi olan Komintern’in mirasını işçi sınıfının öncüsüne taşıyabilmek için çeşitli faaliyetler yapmayı önüne koymuştu. DİP, 10 Şubat'ta bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da anlamına da uygun biçimde uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapacak. Komintern'in kuruluşunun 100. yıldönümü, RedMed internet ağı ve Kristiyan Rakovski Balkan Sosyalist Merkezi tarafından düzenlenen tam anlamıyla bir enternasyonalizm şöleni ile kutlanacak.

"Komintern'den geleceğin dünya partisine" başlıklı konferans 10 ülkeden devrimci partilerin temsilcilerini, komünistleri ağırlayacak. Rusya Birleşik Komünist Partisi OKP'nin Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Daria Mitina, Yunanistan'daki kardeş partimiz, aynı zamanda Rakovski Merkezi ve RedMed'in kurucularından EEK'in (İşçilerin Devrimci Partisi) genel sekreteri Savas Mihail Matsas, Arjantin'deki kardeş partimiz Partido Obrero'nun (İşçi Partisi) liderlerinden Pablo Heller ve tarihsel önderi Jorge Altamira, DİP Genel Başkanı Sungur Savran ile birlikte Komintern'i ve enternasyonallerin mirasını masaya yatıracak. Azerbaycan'dan Sırbistan'a, Finlandiya'dan İspanya'ya ve Bulgaristan'dan Sarı Yelekliler’in aylardır sarstığı Fransa'ya bir dizi ülkenin devrimcileri, Marksistleri, proleter enternasyonalizminin sesini yükseltecek. Konferans, yalnızca uluslararası katılımcıları değil, Türkiye solunun temsilcilerini de ağırlayacak. Ev sahibi DİP adına Sungur Savran'la birlikte, Türkiye İşçi Partisi (TİP) adına Metin Çulhaoğlu ve Özgür Üniversite’nin kurucusu Fikret Başkaya bugünün enternasyonalist görevlerini, Komintern'in mirasını ve geleceğin dünya partisinin inşasını tartışacak.

İşçi sınıfının uluslararası devrimci önderliğinin bayrağını yükseltme, Komintern'in kazanımlarını yeniden ayağa kaldırma ve dünya proletaryasına yeniden bir öncü yaratma mücadelesini güçlendirmek için 10 Şubat Pazar günü İstanbul'da Ses Tiyatrosu'nda buluşalım.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Şubat 2019 tarihli 113. sayısında yayınlanmıştır.