Hindistan’da çiftçiler mücadeleden vazgeçmiyor

Hindistan’da yüzbinlerce çiftçinin görülmemiş çaptaki eylemleri üçüncü ayına yaklaşırken kararlılıkla devam ediyor. Nüfusun yarısından fazlasını oluşturan kır emekçilerinin önemli kısmının katıldığı eylemlerle Modi hükümetinin saldırılarına karşı gerçek bir savaş veriliyor.

2020 yılının Eylül ayında parlamentodan geçen tarımda reform yasaları, emperyalist ve yerli burjuvazinin çıkarları doğrultusunda çiftçilere dayatılıyor. Yasalarla, devletin taban fiyatı uygulamasının esnetilmesiyle çiftçilerin ürünlerini büyük şirketlere taban fiyat olmaksızın satmak zorunda kalması amaçlanıyor. Başkent Yeni Delhi’de yoğunlaşan ve yarım milyondan fazla insanın yer aldığı bu uzun soluklu mücadele, devam eden soğuk havaya, kazalara ve can kayıplarına rağmen enerjisini koruyor. Hükümet, sert polis müdahalesi ile korkutamadığı kitleyi aylardır uzayan ama sonuç çıkmayan müzakerelerle yatıştırma niyetinde.

Müzakere masasında oyalamaya karşı çiftçiler kararlı

Son gelişmelerden biri de, ülkedeki Yüksek Mahkemenin taraflar bir anlaşmaya varana dek çiftçi karşıtı yasaların yürütmesini geçici olarak durdurması oldu. Karar kazanım gibi gözükse de mahkemenin durumu değerlendirmek üzere bir komite kurulması kararı ve eylemleri sonlandırma çağrısı ile bunun çiftçilerin taleplerini müzakere masasında eritme hamlesi olduğu anlaşıldı. Kurulan komitede çiftçi örgütlerinden hiçbir üye yokken birçoğu hükümetin ilgili yasalarına destek verdiğini açıklayan tanınmış simaların olması ise çiftçilerin tepkisini artırdı. Çiftçiler yasalar tamamen iptal edilmeden eylemleri sonlandırmayacaklarını yinelediler.

Çiftçiler kararlılıklarını, geleneksel olarak askeri geçit töreniyle kutlanan 26 Ocak’taki Cumhuriyet Bayramı’nda düzenledikleri traktör geçit töreniyle gösterdiler. Sadece başkentte onbinlerce çiftçinin katıldığı yürüyüşle aynı gün ülke çapında birçok eyalette de dayanışma mitingleri düzenlendi. Başkent Yeni Delhi dışında başlayan yürüyüş şehre yönelirken polis saldırısında bir çiftçi hayatını kaybetti. 

İşçi-köylü aynı saflarda mücadeleye

Hükümetin kent ve kır emekçilerine yönelik toptan saldırısına karşı işçiler ve çiftçiler de mücadele saflarında yan yana geliyor. Kır emekçilerinin eylemlerini sürdürdüğü bu süreç, işçi sınıfının son kitlesel örneği Kasım ayının sonunda olan, ülke çapındaki eylemlerine de sahne oldu. 27 Kasım’da Modi hükümetinin 2020’deki bir diğer fırsatçılığı olan işçi düşmanı yasaların iptalini talep eden yaklaşık 250 milyon işçi bir genel grev gerçekleştirmişti.