FHKC'den hapishanelerde seferberlik çağrısı: hapishanelerde devrimci bir savaşa hazırlanıyoruz, mücadelemizle dayanışma için 13, 14, 15 Ocak'ta alanlara!

Siyonist işgalin sürdüğü Filistin topraklarında Filistinli direnişçiler bulundukları her alanı, nefes aldıkları her anı bir direnişe dönüştürüyor. Yoğun baskıların, tecrit uygulamalarının, işkencenin sık karşılaşıldığı hapishaneler de bu alanlardan biri. Filistinliler işgale karşı direnişi büyüttükçe, Siyonistler de hapishanelerde direnişi kırmak için baskılarını arttırmaya, Filistinli tutsaklara zulmetmeye devam ediyor. Nafha Hapishanesi'nde direniş önderlerinin de aralarında bulunduğu bir grup tutsağın tecrit uygulamasına tabi tutulması üzerine Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Hapishane Kolu bir açıklama yayınlayarak, Siyonist işgalin hapishanelerinde Filistinli direnişçilere uygulanan yaptırımlara karşı koyacağını duyurdu ve 13, 14, 15 Ocak'ta bu mücadele ile uluslararası dayanışma çağrısı yaptı. 

 

Aşağıda BDS Türkiye tarafından çevrilen metni yayınlıyoruz:

                                             

FHKC’den hapishanelerde seferberlik çağrısı: Hapishanelerde devrimci bir savaşa hazırlanıyoruz, mücadelemizle dayanışma için 13, 14, 15 Ocak’ta alanlara

FHKC Hapishane Kolu: Birlik ve kolektif mücadele ile tecrit ve yaptırımlarla karşı koyacağız

Siyonist işgalci hükümetin esirlere yeni yaptırımlar empoze etme kararlılığı, Filistin halkının tamamına karşı yürütülen saldırı bağlamında, yerleşimlerin sürdürülmesinden Kudüs’ün Yahudileştirilmesine, şehitlerin naaşlarının alıkonulmasından halkımızın süregelen direnişini kırmaya dönük günlük saldırılara kadar sürmektedir. Esirlere karşı alınan kararlar, dün Nafha hapishanesinde Kamil Abu Haish yoldaşın da içinde bulunduğu bir grup önderin tecrit edilmesinde gördüğümüz üzere tırmandırıcı adımlardır. Bu hamle 2017 yılının hapishanelerde yüzleşme yılı olacağını göstermektedir. Bu yaptırımlar sökmeyecektir! Esirlerin ayrıştırılıp tekil hedef alınması girişimine tekabül eden bu politikaları kabul etmeyeceğiz. Onlarla, birlik olarak yüzleşeceğiz,  hapishaneler ise yüzleşme ve mücadele alanları olmaya devam edecek.

FHKC Hapishane Kolu liderlerinden yoldaş Kamil Abu Hanish’in tecrit edilmesi, esirler hareketinin nisan ayında başlatmaya hazırlandığı kolektif açlık grevi eylemine cevaben gerçekleşmiştir. Yoldaşımızın hapislikle yalnız başına yüzleşmesine izin vermeyeceğiz ve kasvetli tecrit hücresinden derhal salınmasını talep ediyoruz. Bu keyfiliği yanınıza bırakmayacağız ve mutlaka devrimci bir yanıt vereceğiz.

-Tüm işgal hapishanelerinde seferberlik ilan ediyoruz ve önümüzdeki günlerde hapishane servisine karşı bir savaşa hazırlanıyoruz.

-Esirler hareketinin tamamına karşı bir tehdit niteliğindeki bu keyfi uygulamayı tanımıyoruz.

-Hapishane dışındaki aktivistlerin, esirler hareketini desteklemek için hazır olması önemlidir.

-Bilal (Kayed) yoldaşın özgürlük kavgasında olduğumuz gibi, Kamil (Abu Hanish) yoldaşın özgürlük kavgasında da yoldaşlarımıza ve dostlarımıza, mücadelemizi desteklemek için çalışmalara başlamaları çağrısında bulunuyoruz.

2017’nin, esirlerin kavgasında tırmanma ve hapishane servisinin politikalarıyla tüm hapishanelerde yüzleşme yılı olacağını biliyoruz. Bu durum, tüm ulusal ve İslami güçlerin, bağlantılı kurumların ve resmi Filistinli politik öznelerin bu bağlamda hareket etmesini gerektiriyor. Hapishane idaresinin esirler hareketini yeniden hedef almaya hazırlandığı 2017, Filistin’in içinde ve dışında daha geniş çaplı eylem ve etkinlikleri çağırıyor. Bu bağlamda:

-İsrail hükümetinin bu kararına verilecek yanıt, kapsayıcı bir ulusal liderliğin oluşması çerçevesinde, Filistinlilerin tüm seviyelerde esirler hareketini destekleyecek ciddi bir strateji formülize etmesini gerektiriyor. Esirlerin mücadelesi işgal üzerindeki baskıyı yükseltmemiz ve birliğimiz için kilit bir yapıtaşıdır.

-İsrail hükümetinin esirleri hedef alan bu girişimleri ve saldırılarını genişletmesine karşı, çeşitli taktik ve biçimleri etkinleştirip, çatışma seviyemizi yükselteceğimiz esirlere destek amaçlı kitlesel eylemlerin yapılması ve örgütlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda “Esirlere özgürlük” sloganıyla Ofer hapishanesi önünde, Salem askeri mahkemesinde ve işgal altındaki 48 Toprakları’nın yanı sıra saldırıların yaşandığı bölgeler ve toprağa el koyma tehdidi altındaki köylerde de eylem ve etkinliklerin örgütlenmesini ısrarla talep ediyoruz.

-Öğrenci gruplarına akademik kurumlarda ve üniversitelerde komiteler oluşturup esirlerin mücadelesini destekleyen eylemler örgütlemelerini istiyoruz.

-Gençlik hareketlerini ve örgütlerini selamlıyor, onları esirleri destekleme eylemlerine çağırıyoruz.

-Esir lider AhmadSa’dat yoldaşla dayanışma için uluslararası eylem çağrımız ile 13, 14, 15 Ocak tarihlerinde işgal saldırılarını reddeden ve siyasi tutuklamalar ile güvenlik işbirliği politikalarına son verilmesini talep eden, AhmadSa’adat ve işgal zindanlarındaki tüm esirler için daha geniş ölçekte Filistinli, Arap ve uluslararası dayanışma eylemlerinin çağrısını vurguluyoruz.

Biz FHKC Hapishane Kolu olarak esirler hareketine yönelik saldırıya, Kamil Abu Hanish yoldaşın tecritine, Siyonist işgalcinin esirlere tehditlerine ve şehitlerin naaşına işkence etmelerine karşı duracağız. Bu saldırılar yalnızca hepimizin güçlenmesine ve esirler hareketine desteğimizin şiddetinin büyümesine yol açmaktadır.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi

Hapishane Kolu