İsveç’in NATO’ya üyeliği için verilecek her oy emperyalist saldırganlığa ve Siyonist soykırıma ortaklıktır!

İsveç’in NATO’ya üyeliği için verilecek her oy emperyalist saldırganlığa ve Siyonist soykırıma ortaklıktır!

Erdoğan 23 Ekim’de İsveç’in NATO’ya katılma protokolünü imzaladı ve TBMM’ye gönderdi. Zamanlama son derece manidar oldu. Bu tarihte İsrail’in Gazze’deki soykırımcı katliamları had safhaya ulaşmıştı ve o zamana kadar son derece orta yolcu bir tutum sergileyen Erdoğan’ın üzerindeki baskı artmaktaydı. Erdoğan İsrail’i sert sözlerle telin edecekti. Hamas’ın ise terör örgütü olmadığını söyleyecekti. Bunlar ilk defa söylenen şeyler olmayacaktı. Ayrıca Erdoğan İsrail’i caydıracak herhangi bir somut adım da atmayacaktı. Ne Kürecik üssünü kapatacak ne Hayfa limanına her gün tonlarca malzeme taşıyan Türk gemilerini durduracak ne de İsrail elçisini istenmeyen adam ilan edecekti. Yine de İsrail’i telin eden ve Filistin’e destek veren sözlerinin emperyalist efendileri tarafından yanlış anlaşılmasına mâni olmak için İsveç’in NATO’ya alınması için beklenen imzayı hemen atıverdi.

Bu imza İsrail’i sözle lanetleyen ama eylemle destekleyen bir adım oldu. Zira birkaç gün önce Amerikan Başkanı Joseph Biden, Ukrayna ve İsrail’i desteklemek üzere 100 milyar doları aşan bir yardım paketi hazırladığını açıklamıştı. ABD emperyalizmi bu iki cepheyi bir gördüğünü tüm dünyaya duyuruyor, Putin’i ve Hamas’ı aynı cümle içinde düşman ilan ediyordu. Gerçekten de İsrail’in Filistin’deki soykırımcı katliamları ve bölgedeki saldırgan politikaları ABD’nin Rusya ve Çin’e karşı sürdürdüğü emperyalist kuşatmadan ayrı düşünülemez. İsrail Savunma (Soykırım) Bakanı Gallant sürecin ilk anından itibaren NATO’ya brifing vermiştir ve saldırılarını NATO’yla birlikte yürütmektedir. NATO, Siyonist soykırımın ortağıdır. Erdoğan da Filistin için ne söylerse söylesin İsveç’in üyeliği için attığı imza ile, Ukrayna’ya sağladığı silahlarla emperyalist kamptaki yerinin, NATO’nun sadık bir parçası olduğunun altını çiziyor. Aynı zamanda İsrail’le sürdürdüğü ticari ve askeri ilişkilerle, ABD’nin saldırı üssü olan İncirlik’e, İsrail’in gözü kulağı olan Kürecik radar üssüne ev sahipliği yaparak emperyalizme hizmetini Filistin cephesinde de sürdürüyor.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç’in resmen üyeliğe kabulü için, Brüksel’de NATO dışişleri bakanlarının toplanacağı 28-29 Kasım tarihlerine işaret etti. Muhtemelen İsveç’in üyeliği için TBMM’de yapılacak görüşme de bu tarihten hemen önce olacaktır. Mecliste ise İsveç’in üyeliği için çıkacak her olumlu oy sadece NATO’nun emperyalist kampanyasına destek olmayacak, aynı zamanda Gazze’deki Siyonist soykırımın altına atılan bir imza olacaktır. Çekimser oy kullanmak ya da oylamaya katılmamak bu ortaklığın utangaç ifadesinden başka bir anlam taşımayacaktır. Emperyalizm ve Siyonizmin düşmanları, Filistin halkının dostları bu süreçten NATO’nun genişlemesine darbe vuracak bir sonuç çıkması için mücadele edecekler.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2023 tarihli 170. sayısında yayınlanmıştır.