Torbadan kadınlara müjde değil, güvencesizlik ve kiralık işçilik çıktı

Son yıllarda torba yasalara alıştık. Birkaç yıl önce kamuoyunda korsan taksi yasası diye bilinen torbanın içinden havayolu çalışanlarına grev yasağı getiren düzenleme çıkmıştı. 29 Ocak'ta, meclis 8 Şubat'a kadar tatile girmeden önce geçen torbadan ise güvencesizlik ve kiralık işçi yasası çıktı!

Torba yasa bir süredir kadınlar için "müjde" olarak anılıyordu. Yasaya göre doğum sonrası kadın, ilk doğumda 60, ikinci doğumda 120, sonraki doğumlarda ise 180 gün boyunca haftanın ya da günün yarısında çalışabilecek. Herhangi bir ücret kaybı olmadan belli bir süre ile yarı zamanlı çalışmak, doğum yapan kadın işçinin lehine gibi görünse de bu haktan faydalanabilmek için bile işçinin doğum yaptığı tarihten önceki son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası priminin bildirilmiş olması şartı getirilmiş. İşsizliğin her geçen gün arttığı bir ortamda kaç kişi bundan faydalanabilir? Sözde kadın istihdamını arttırma amacıyla yapılan bu düzenleme, çocuğun bakımının yükünü esas olarak anneye yükleyip kadınlara esnek çalışmayı dayatırken işçi sınıfının bütünü için de neredeyse taşerondan da beter olan kiralık işçiliği getiriyor.

Yasaya göre yarı zamanlı çalışmak isteyen kadın işçinin yerine, patronlar işçi kiralayabilecek ve yarı zamanlı çalışma süresi bittiğinde kiralık işçinin sözleşmesi otomatik olarak sona erecek. Yarı zamanlı çalışma hakkını kullanan işçilerin yerinin de yine kadınlar tarafından doldurulacağı, bu kiralık işçilik sistemi ile birlikte belki sayıca daha fazla kadın işgücüne katılsa bile kadınların bütünüyle esnek, güvencesiz koşullara mahkûm edileceği ortada. Üç ay bir yerde, beş ay başka bir yerde çalışırken, örgütsüz, hükümetin zaten gasp etmeye çalıştığı kıdem hakkını hiç elde edemeyen, yıllık izin gibi haklardan mahrum bir işçi ordusu oluşacak.

Bu yasanın kadın için değil, kapitalizm ve onunla iç içe geçen erkek egemenliği için bir müjde olduğu açık. Buna karşı biz de güvenceli iş, insanca koşullarda yaşayabileceğimiz bir ücret, çalışmak isteyen her kadına tam zamanlı istihdam hakkı taleplerimizi ileri sürmeye devam edeceğiz. Yanına elbette kadınlarla eşit süreli, ücretli ve devredilemez babalık izni ile her iş yerine kreş taleplerimizi de ekleyerek!