İzmir’de emekçi mahallelerinden sokaklara 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü coşkuyla kutlandı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Devrimci İşçi Partisi’nin çağrısıyla 7 Mart Perşembe akşamı İzmir’de Altındağ Mahallesi emekçi kadınları köy kahvesinde bir araya geldi.

Etkinlik 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü anlatan bir belgeselle başladı. Ardından bir yoldaşımızın 8 Mart’ın emekçi kadınların mücadele tarihinde ne kadar önemli bir gün olduğunu anlatan sunumuyla devam etti. Yoksulluk, pahalılık ve bir bütün olarak erkek egemen kapitalist sistemin kıskacında en çok ezilen kesim olan kadınların mücadele yöntemlerini, taleplerini ise bir başka yoldaşımız konu aldı. Etkinliğe gelen emekçi kadınlar hem gündelik yaşamda yaşadıkları zorlukları hem de mahalledeki sorunları tartıştı, çözümler aradı. Emekçi kadınların ilgiyle katıldığı ve katkı sunduğu etkinlik, yine mahalleden emekçi kadınların yazdıkları şiirlerle sonlandı. Devrimci İşçi Partisi, Altındağ Mahallesi emekçi kadınlarını etkinlik vesilesiyle bir kez daha hayatımızın, haklarımızın eşitliği mücadelesinde en öne çağırdı.

Yüzlerce kadın Alsancak’tan haykırdı: Eşit, özgür bir yaşamı birlikte kazanacağız!

İzmir’de yüzlerce kadının buluştuğu bir diğer etkinlik ise İzmir Kadın Platformu’nun çağrısı ile 8 Mart akşamı Alsancak’ta gerçekleşti. DİSK, KESK, TTB, Eğitim-Sen, SES gibi sendika konfederasyonları, sendikalar ve meslek örgütleriyle birlikte Devrimci İşçi Partisi başta olmak üzere siyasi partilerin katıldığı yürüyüş Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde başladı. Devrimci İşçi Partisi, kitlesel yürüyüşe emekçi kadınları mücadelede en öne çağıran dövizleriyle, kadınların en acil ihtiyaçlarını konu alan talepleriyle ve Filistin bayraklarıyla katıldı.

Yürüyüşe, 7 Mart’ta greve çıkan İzmir Kemalpaşa’daki Lezita fabrikasından işçi kadınlar da katıldı. Çalışanlarının çoğu kadın olan Lezita fabrikasının grevci işçi kadınları eylemde söz alarak grevlerine destek çağrısı yaptı.

Yürüyüşün ardından okunan basın açıklamasında öncelikle Lezita ve Gates fabrikalarında grev yapan işçilerin mücadelesi selamlandı. Açıklamada, dünyanın her yerinde kadınların kazanılmış haklarını yok etmek isteyen iktidara, erkek egemen kapitalist sisteme, yoksulluğa karşı kadınların seslerini ve mücadelelerini yükseltecekleri vurgulandı.

Devrimci İşçi Partisi “Eşit işe eşit ücret”, “Her kadına iş her iş yerine kreş”, “Özsavunma haktır, yargılanamaz” “İyi hâl ve haksız tahrik indirimleri son bulsun” gibi talepleriyle ve “Sömürüye, şiddete, istibdada, emperyalizme karşı ekmek ve hürriyet için emekçi kadınlar en öne” sloganıyla yürüyüşe katıldı. Davullarla, ıslıklarla, kadınların öfkesi ve coşkusuyla süren yürüyüş halaylarla sonlandı.