Şırnak’ta (Şırnex) Sri Lanka tipi hazırlık

Asker, polis ve özel harekat timleri Şırnak’ın (Şırnex) Cizre (Cizre Botan) ve Silopi (Girgê Amo) ilçelerine adeta yığınak yapmaya başladı. Zırhlı araçların katılacağı, ağır silahların kullanılacağı, bir ay kadar sürecek kapsamlı bir kuşatma hazırlığı yapıldığına dair haberler geliyor. Milli Eğitim Müdürlükleri’nden geldiği anlaşılan bir takım SMS mesajları ile öğretmenler hizmet içi eğitim adı altında şehir dışına çıkmaya zorlanıyor. Şırnak Eğitim-Sen’den yapılan açıklamada bölgenin tarihinde görülmemiş bir askeri sevkiyatın yaşandığı belirtilirken, söz konusu SMS’lerden Milli Eğitim Bakanlığının haberinin olmadığını ekliyor. Aynı valiliklerin, kaymakamlıkların polis üniformalı ırkçı, mezhepçi Esedullah çetelerinden haberlerinin olmadığı gibi!

Devlet, askeri ve polisiye güçleriyle, yeni dizayn edilmiş kontrgerilla örgütleriyle, bakanlıkları ve müdürlükleriyle, medyası ve yargısıyla bir halkın, Kürt halkının üstüne çullanıyor. Bu halkın şehirlerini kuşatıyor. Kan döküyor. Bu manzara Gerçek gazetesi sayfalarında öteden beri yaklaşan bir tehlike olarak uyardığımız Sri Lanka tipi çözüm hazırlıklarına işaret ediyor. Sri Lanka’da devlet Tamil Kaplanları örgütünü tasfiye etmek için tüm bir halkı katliamdan geçirmişti. Tehlike bu kadar büyüktür bugün.

Bugün kuşatma altındaki ilçeler, mahalleler, köyler Suriye’de ya da Irak’ta değildir. Ancak şehirlerden ellerinde bavullarıyla göç eden insan manzaraları ve ucu bucağı görünmeyen zırhlı araç konvoyları, Türkiye’nin Suriyeleştirilmesinde yeni adımlar atılmakta olduğunun kanıtıdır. Batının emekçi halkı direnen gençlerin, tüm tehditlere rağmen şehirlerini terk etmeyen halkın, öğretmenlerin sadece kendileri için değil hepimiz için direndiğini görmelidir artık. İçeride iktidarını korumanın, dışarıda ise emperyalistlerle el ele petrol kavgası vermenin peşinde olan AKP ve Erdoğan’ın bu politikaları tüm işçi ve emekçileri felakete sürüklüyor. Kürt halkı bu felakete karşı direniyor.