OHAL ile patronların önünü açan Tayyip Erdoğan’a ve AKP’ye oy yok!

Erdoğan’ın OHAL’i nasıl patronların çıkarına kullandığını kendi sözlerinden okuyalım: “Cumhurbaşkanı olarak şahsen muttali olduğum her meselede kimliğine bakmaksızın iş adamlarımızın önünü açmanın hep gayreti içinde bulunduk… Ama o günden bugüne eğer bu Olağanüstü Hal olmamış olsaydı, bak işte burada kısa bir süre önce Bursa'da bu tür yollara tevessül etmek isteyenler oldu. Biz nereden istifade ettik? Olağanüstü Hal'den. Biz oradaki yatırımcılarımızın önünü kesmek isteyenlere neyle müdahale ettik? Olağanüstü Hal ile, anında hemen oradaki grevi durdurduk.”

AKP döneminde, en sonuncusu Mersin’de Petrol-İş’in örgütlü olduğu Soda A.Ş. olmak üzere, 15 grev yasaklandı. MESS ve EMİS gibi grup toplu sözleşmesi sürecinde yasaklanan grevlerse onlarca işyerini ve on binlerce işçiyi kapsamaktaydı. Grev yasağı kararlarının yedisi OHAL döneminde alındı. Aslında bu grevler de OHAL’in valilere verdiği yetkiye dayanarak değil olağan dönemlerdeki prosedüre göre yani bakanlar kurulu kararıyla yasaklandı. Bu arada pek bilinmiyor ama OHAL, valilere toplu işten çıkarmaları durdurma yetkisi de veriyor. Ne var ki tahmin edilebileceği gibi en son Flormar’da 100’den fazla işçi başta olmak üzere yüzlerce, binlerce işçi sendikal sebeplerle işinden ekmeğinden edildiği halde kimse kılını kıpırdatmadı.  

Kamuda da aynı şekilde grevci, mücadeleci, sosyalist sendikacıları, işyeri temsilcilerini KHK’larla ihraç ettiler. Mor beyin adı altında pek çok işçi ve emekçi haksız yere hapis yattı. Telafi edilemez maddi ve manevi zararlara uğratıldı. Ama en tepelerde rehin alınmış cemaatçiler operasyonlarda kullanılmaya devam edildi. Parası olan ise dokunulmazlık zırhı kazandı. “FETÖ borsası kuruldu para veren hapisten çıkıyor” diyenler yani patrona OHAL’in işlemediğini itiraf edenler de bizzat AKP milletvekilleriydi.

Erdoğan ve AKP, seçim vaatlerinde işte bu işçi düşmanı OHAL’i devam ettireceğini söyledi. Oyları düşmeye başlayınca da çark edip OHAL’i kaldırabileceğini söylüyor. Kesin söz vermiyor ama mutlaka ekliyor: Bu OHAL yeniden ilan edilmeyecek demek değil! Neme lazım patronların önü tıkanabilir. Bu durumda Erdoğan, grevleri yasaklamak, krizin faturasını işçilere kesmek gerektiğinde OHAL’i patronların hizmetine sunmaya hazır olacak. OHAL’de işçiye, emekçiye; iş, ekmek, güvence yok! O halde Erdoğan ve AKP’ye oy yok!