Nükleer ikiyüzlülük: Kuzey Kore'ye değil İncirlik'e bakın!

Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti)  5,3 şiddetinde depreme neden olan ve resmi olarak da Kuzey Kore hükümeti tarafından kabul edilen nükleer denemesi emperyalist dünyayı ayağa kaldırdı. Derhal ABD, İngiltere ve Fransa derhal Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden Kuzey Kore'yi kınayan bir karar çıkarttı.

Kuzey Kore'deki yozlaşmış rejim emperyalist kara propagandayı haklı çıkartmaz

Kuzey Kore, ABD'nin "şer ekseni" olarak adlandırdığı ve ABD'nin emperyalist dış siyasetinde hedef tahtasına koyduğu ülkelerden biri. Emperyalizm sadece Kuzey Kore'ye yönelik ekonomik ve askeri yaptırım tehdidinde bulunmuyor aynı zamanda dünya çapında Kuzey Kore aleyhinde büyük bir kara propaganda kampanyası yürütülüyor. Kore devriminin lideri Kim İl Sung'un ölümünün ardından liderliğin önce oğlu Kim Jong İl'e sonra da torunu Kim Jong Un'a geçmesi Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ndeki bürokratik yozlaşmanın en çarpıcı ifadelerinden biri. Kim ailesinin bir işçi devletinde kabul edilmesi mümkün olmayan şekilde kendisini adeta bir hanedan konumuna getirmesi, emekçi halkın siyasete ve ekonomik planlamaya katılım kanallarının bürokratik olarak tıkanması, bürokrasinin elde ettiği ayrıcalıklar yozlaşmış bir rejimle karşı karşıya olduğumuzu ortaya koysa da bunlar emperyalizmin kara propagandasını haklı göstermez. Çünkü emperyalistlerin kara propagandasının amacı Kuzey ve Güney Kore halklarının özgürlüğü değil, Asya'da emperyalizmin koçbaşı olan Güney Kore burjuvazisini tüm Kore emekçi halkına karşı savunmak, Güney Kore'deki sömürü rejimini allayıp pullamak ve Kore devriminin intikamını almaktır.

ABD tek başına tüm nükleer güçlerin toplamından fazla deneme yapmıştır

ABD başta olmak üzere emperyalist dünyanın Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerinin gündeme getirmesi de tam bir ikiyüzlülük gösterisidir. Kuzey Kore tarihi boyunca beş defa nükleer deneme gerçekleştirmiştir. ABD ise 1032 nükleer deneme ile tek başına nükleer ülkelerin hepsinin (Rusya, Fransa, İngiltere, Çin, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore ve İsrail) toplamından daha fazla nükleer deneme yapmıştır.  NATO üyesi ülkelerin nükleer deneme sayısı geri kalanların toplamının iki katına yakındır. ABD emperyalizminin kolu kanadı altında nükleer silahlanmasını gerçekleştiren İsrail'in nükleer envanteri de, yaptığı denemeler de gizli tutulmaktadır. Her fırsatta Kuzey Kore'ye yaptırım tehdidinde bulunan emperyalistler her zaman İsrail'i kayırmaktadır. Birleşmiş Milletler'den İsrail aleyhine alınan kararların hiçbiri uygulanmamaktadır.

ABD bir savaşta nükleer silah kullanan tek devlettir, Afganistan ve Irak'ta halen seyreltilmiş uranyum silahları kullanmaktadır

Ayrıca ABD emperyalizmi nükleer denemelerinin ötesinde bir savaşta nükleer silah kullanan tek devlettir. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda ABD, Japonya'nın yenilgisi hemen hemen kesinleştiği halde sırf Sovyetler Birliği ve Asya'da yükselen devrimci hareketlere göz dağı vermek için Hiroşima ve Nagazaki'ye nükleer bomba  atmıştır, 360 bin kişinin ölümüne ve on yıllar boyu tüm nüfusun radyasyondan etkilenmesine yol açmıştır. Ayrıca yakın dönemde Afganistan ve Irak'ta ABD ordusu seyreltilmiş uranyum içerikli silahlar kullanmıştır.

Kuzey Kore'yi bırak İncirlik'e bak!

Türkiye basınının emperyalist propagandayı papağan gibi tekrarlarcasına yaptığı yayınlar da aynı ikiyüzlülüğün bir başka yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Bu yayınlarda Kuzey Kore'nin bürokratik rejiminin şu ya da bu özelliğini alaya alarak yapılan yayınlar alttan alta nükleer füzelerini her an dünya halklarına karşı kullanabilecek derecede akli dengesini yitirmiş bir lider  profili çiziyor. Oysa tarihte ABD dışında hiçbir devlet savaşta nükleer bomba kullanmış değil. Dahası nükleer sabıkalı ABD emperyalizminin Türkiye'deki İncirlik üssünde 50-70 arasında B61 tipi nükleer bomba (Hiroşima ve Nagazaki'ye atılanlardan 1000 kat güçlü olan hidrojen bombası)  bulundurduğu yakın zaman içinde bizzat ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Lee James tarafından kabul edildi.

Nükleer silahların dünya halklarına karşı yarattığı tehdidi cidden önemseyenlerin yapması gereken Kuzey Kore ile uğraşmak, İran'ın nükleer programını gündeme getirmek değil ABD emperyalizminin suçlarının üzerine gitmektir. İsrail'in illegal nükleer silahlanmasının önüne geçmektir. ABD en son Hiroşima ve Nagazaki'de atom bombası kullandıysa bu, ABD yönetiminin zaman içinde insancıllaşmasından değil Sovyetler Birliği'nin, Çin'in zaman içinde nükleer silahlara sahip olması ve cevap verme kapasitesi göstermesindendir.

İncirlik kapatılsın nükleer silahlara el konsun!

Türkiye'de ise yapılacak şey derhal İncirlik üssünün kapatılmasını ve ABD'nin nükleer silahlarına el konmasını sağlamaktır. ABD tarafından adeta kucağımıza doldurulmuş nükleer silahlardan kurtulmadıkça başka ülkelerin nükleer programları ya da silahlanmaları hakkında Türkiye'nin söz söylemesi samimi ve gerçekçi değildir.