Katalonya’da kritik seçim

21 Aralık günü, İspanya’da bulunan özerk Katalonya’nın genel seçimleri bağımsızlık referandumu ile başlayan krizin ortasında gerçekleşti. Seçimlere yedi önemli parti katılsa da asıl beklenen üç bağımsızlıkçı parti ile üç bağımsızlık karşıtı partiden oluşan iki fiili bloktan hangisinin çoğunluğa ulaşacağıydı. Çıkan sonuçta ise eski Katalan meclisindeki dizilim pek az değişti. Katalonya’nın bağımsızlığından yana olan üç parti 135 kişilik mecliste 70 koltuk kazanırken, bağımsızlık karşıtı Vatandaşlar (C’s) Partisi 37 koltuk, bağımsızlık karşıtı blok ise toplam 57 koltuk elde edebildi. İspanyol hükümetini yöneten PP’nin (Halk Partisi) Katalonya kolu ise 11 vekilinin 8’ini kaybetti.

Ortaya çıkan sonuç, İspanyol hükümetinin baskısına rağmen bağımsızlıkçı partilere verilen destekte bir erime olmadığına işaret ediyor. Fakat zaten ezici bir çoğunluğa sahip olmayan bağımsızlıkçı bloğun, hem tutuklu vekilleri hem de kendi içinde yaşadığı sıkıntılar sebebiyle parlamentoya hâkim olmakta zorlanması beklenebilir. Hükümette bulunan Katalan patron partileri sürecin en başından bu yana kitleleri sokaktan çekmeye çalışmış, Katalan bağımsızlığını zımnen destekleyen ve 17.000 kişilik silahlı bir güç teşkil eden Katalan polisi Mossos’a İspanyol devletinin el koymasını sessizce izlemiştir. Elindeki kozları sahaya sürmek yerine, başından beri İspanyol devletinin zorbalığına alkış tutan AB’ye dil dökmeye çalışmıştır.

Katalan patronları kendine sırt çeviren AB’ye yalvarırken, Katalan halkının ve tüm ezilen halkların gerçek dostları başka yanda durmaktadır. Devrimci İşçi Partisi ve onun kardeş partileri bu kriz süreci daha ortada yokken bile, İspanyolca ve Katalanca da dâhil farklı dillerde yayınladığı bildiri ile Katalan halkına destek vermiştir. İspanyol TRT’si TVE işçileri Katalan halkının mücadelesine destek açıklamasında bulunmuştur. Bu destek açıklaması çok ama çok küçük ölçekte olmakla beraber önemli bir işarettir. Katalan ulusal hareketi yüzünü sömürgeci AB’ye değil, İspanya işçi sınıfına döndüğü ölçüde bu destek büyütülebilir. İspanya coğrafyası, halkların kardeşliğini sözde değil eylemde, bugünkü Fas topraklarında İspanyol sömürgeciliğine elde silah kan kusturmuş Abdülkerim’i, 1925 yılında “Yaşasın Fas” sloganlarıyla Barselona’da ve Malaga’da kurduğu barikatlarla selamlayarak göstermiş bir işçi sınıfına sahiptir. Katalonya özgürlüğünü kazanacaksa, bunu işçi sınıfıyla el ele, onun desteğini kazanarak yapacaktır.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ocak 2018 tarihli 100. sayısında yayınlanmıştır.