Hangi öğretmen 3 ay tatil yapıyor?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer öğretmenlerin artık 3 ay boyunca tatil yapmayacaklarını yaz aylarında en az 1 ay süre ile eğitim göreceklerini açıkladı. Bu açıklama öğretmenler cephesinde büyük yankı uyandırdı. Zira Türkiye’de 3 ay tatil yapan tek bir öğretmen bile yok.

Çünkü liseler Temmuz ortasında kapanıp Ağustos sonunda açılırken, ilköğretimde tatil süresi sadece bir hafta on gün daha fazla olabiliyor. Milli Eğitim’in bir numaralı isminin öğretmenlerin durumundan habersiz olması mümkün olamaz. Ömer Dinçer gerçeği gayet iyi biliyor. Ama mensubu olduğu hükümetin ve temsil ettiği sermayenin her zaman yaptığı gibi emekçileri emekçilere karşı yalan, hile ve düzenbazlıkla kışkırtmaya çalışıyor.

Ömer Dinçer’in yalan hesabına göre 1 aylık eğitimden sonra öğretmenlere tam 2 aylık koca bir tatil kalıyor. Oysa gerçekte yazın 1 ay boyunca öğretmenleri “eğitim” adı altında zapturapt altına almanın maliyeti psikolojik baskı ve işkencenin yanında neredeyse “yaz tatili”nin tamamen ortadan kalkması. Kaldı ki öğretmenlerin ne kadar “tatil” yapabildiği de büyük bir tartışma konusu. Eğitim-öğretim yılı biter bitmez öğretmenlerin bir çoğu ancak köylerine ya da memleketlerine gidebiliyor. Öğretmenler patronların ve onların temsilcisi milletvekillerinin tatil olanaklarından maalesef yoksun kalıyorlar. Ücretli öğretmenler içinse durum daha da vahim. Öğretmen açığını gidermek için kölelik koşullarında çalıştırılan ve saat başı ücret ödenen bu öğretmenler için yaz mevsimi tatil değil kabus aylarından oluşuyor. Zira ücretli öğretmenler yazın ücret alamıyorlar.