Haiti’de yoksul halk ayağa kalktı

Temmuz başında Karayip ülkesi Haiti’de bir halk ayaklanması baş gösterdi. Hükümet İMF ile geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı anlaşma üzerine benzin ve gaz yağı fiyatlarına zam yapacağını açıkladı. Benzine %37, dizele %40 ve gaz yağına (evlerin aydınlatmasında ve ısıtmasında yaygın biçimde kullanılmaktadır) %50 oranında yapılan zamlar Temmuz ayının ortasında başkent Port-au-Prince’de kitlesel bir ayaklanmayı tetikledi. Polis gösterileri bastıramadı. Başkentte yoksul halk arabaları ateşe verdi, barikatlar kurdu, yolları kapattı. Bazı işyerlerine ve otellere saldırdı.

Hükümetin kısa sürede zam oranlarını düşürmesine rağmen, gösteriler yayılarak devam etti. Ayaklanan halk, hükümetin istifasını talep ediyor. Ülkenin kuzeyindeki Cap-Haïtien, güneydeki Les Cayes ve Dominik Cumhuriyeti sınırına yakın Malpasse şehirleri isyana katıldı. Halk bu şehirlerdeki gümrük idaresi binalarını ateşe verdi. Sendikalarının iki günlük grev çağrısı büyük şehirlerde büyük oranda hayatı durdurdu.

Haiti Latin Amerika’nın, hatta dünyanın en yoksul ülkelerinden biri. Reuters haber ajansına konuşan bir gösterici halkın talebinin “yemek yiyebilmek” olduğunu, bu yüzden hükümetin derhal gitmesini istediklerini söylüyor.

Haiti’de, 2004’te Jean-Bertrand Aristide hükümetine karşı yapılan darbenin ardından emperyalistlerin fonlarıyla oluşturulan, Brezilya ve Arjantin askerlerinin liderliğindeki Minustah adlı işgal gücü halkın tepkisinin ana odağı olmuştu. Minustah’ın adı istismara, hatta çocukların cinsel istismarına karışmış, 800 bin Haitiliyi etkileyen ve on bin kişinin ölümüne yol açan kolera salgınından da sorumlu tutulmuştu. Birleşmiş Milletler, Minustah adlı kötü şöhretli askeri gücün yerine Minustjuth adlı daha küçük bir askeri güç oluşturdu. Bu gücün içinde Arjantin jandarması da yer alıyor.  

Devrimci İşçi Partisi’nin Arjantin’deki kardeş partisi Partido Obrero, Arjantin askerinin Haiti'den çıkmasını, Minustjuth'un derhal geri çekilmesini savunarak Latin Amerika'da Haiti ile dayanışmanın ve enternasyonalizmin sesini yükseltiyor.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ağustos 2018 tarihli 107. sayısında yayınlanmıştır.