Futbolcu var futbolcu var

Arjantin'deki kardeş partimiz Partido Obrero'nun militanı Mariano Ferreyra, kapitalizme, özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı işçi sınıfının mücadele bayrağını yükselten bir devrimci idi. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te taşeronlaştırılmış ve sonra işten çıkartılmış olan demiryolu işçilerinin bir eylemi sırasında Mariano, sendika bürokrasisinin eli silahlı bir çetesi tarafından katledilmişti. Arjantinli futbolcu Messi bu olay üzerine formasının arkasına Mariano Ferreyra’nın ismini yazdırarak fotoğraf çektirip formayı Mariano’nun ailesine ve yoldaşlarına gönderdi.

Bir yanda da geçen yıl biz Türkiye'de isyan ederken Brezilya'da da halk ekonomik sebeplerden sokağa dökülmüş isyan ediyordu. Bu yıl da devam eden mücadelenin taleplerinin başında ise 2014’te Futbol Dünya Kupası’nın, 2016’da ise yaz olimpiyatlarının Brezilya’da yapılacak olması geliyor. Bu iki büyük organizasyona ev sahipliği yapabilmek için Brezilya muazzam bir miktar kaynağı bu iki spor etkinliğine harcıyor. İşte halk bu yüzden büyük eylemler yapıyor ve bu eylemlere polis ve asker çok sert müdahale ediyor. Mesut Özil de gitmiş bulunduğu Brezilya'da halka saldıran askerlerle fotoğraf çektiriyor.

Bir futbolcu var, işçi sınıfı için mücadele ederken ölen bir devrimcinin ismini formasına gururla yazdıran, bir futbolcu var katillerle fotoğraf çektiren. Dedik ya futbolcu var futbolcu var...