Furkan Doğan ve Şıvan Encü

Obama Türkiye ile İsrail devletlerini barıştırdı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Obama’nın bastırmasıyla Tayyip Erdoğan’a telefon açtı. İsrail ordusunun Mavi Marmara baskını sırasında yapmış olduğu “operasyonel hatalar” dolayısıyla özür diledi. Erdoğan zaten Washington’da hazırlanmış senaryo gereği daha önce bir Danimarka gazetesine verdiği demeçte, eskiden Siyonizm’e laf etmiş olduğu için İsrail’den özür dilemişti. Erdoğan’a göre, her şey İsrail’in izlemekte olduğu somut politikalara ilişkindi. “İlkesel bir sorun yok” demeye getiriyordu. Siyonistler için İslamcı gelenekten gelen bir politikacının söyleyeceği en ileri söz!

Özürleşme ilişkilerin önünü açıyordu ki, Mavi Marmara baskınında hayatını yitirenlerin yakınları, İsrail özrünün ikinci ayağını karşılarına aldılar. Tazminat istemiyorlardı, İsrail operasyonunun sorumluları hakkında açtıkları davada ısrarcı idiler. Yakınlar bu açıklamalarını tam da Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin İsrail yetkilileri ile bu konuda yaptıkları toplantının arifesinde yapmışlardı. İnsan neredeyse “sabotaj” var diyebilir. Ama Dışişleri Bakanlığı’nın bir temsilcisi Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte “bu aynı zamanda bir devlet meselesidir, biz tazminat kararını çıkarırız, aileler istemezse almaz” demiştir. Ne kadar anlayışlı bir tavır!

Ne tesadüf, tam bunlar olurken aynı günlerde Roboski (Uludere) katliamının mağdurlarının yakınlarına da maaş bağlandı, bir de ölen kişi başına bir kişiye istihdam vaat edildi. Oysa Roboskililer kaç zamandır, kan parası istemediklerini, sorumluların ortaya çıkarılmasını ve cezalandırılmasını talep ettiklerini söylüyorlar. Mavi Marmara kurbanlarının yakınlarının öfkesini gayet iyi anlayanlar nedense Roboski kurbanlarının yakınlarının bu kızgınlığına anlam veremiyorlar ya da oralı olmuyorlar ya da düpedüz onları karşılarına alıyorlar.

İsrail’in özrü ile birlikte hiç olmazsa Mavi Marmara olayında İsrail askeri kuvvetlerinin soyut olarak sorumluluğu kabul edilmiş oldu. Oysa Roboski olayında henüz bir kişinin bile sorumluluğu saptanabilmiş değil!

Furkan Doğan ABD’de yaşayan 19 yaşında bir Türk. Mavi Marmara’da öldürüldü. Ailesi hiç olmazsa İsrail ordusunun sorumluluğunu kabul ettiğini biliyor. Kan parasını reddediyor. Sorumluların cezalandırılmasının peşinde.

Şıvan Encü, Roboski’de katledilen 34 genç insandan biri. Öldüğünde 16 yaşında idi. Sorumluların kim olduğu hiç mi hiç ortaya konulmadı. Ailesi kimseyi dava edemiyor.

Ama kan parasıyla susturulmaya çalışılıyor.