Emperyalizme ve Siyonizme dost olan Tayyip Erdoğan’a ve AKP’ye oy yok!

Erdoğan ve AKP, İncirlik başta olmak üzere Amerikan ve NATO üslerine kalkan oldular. Kürecik radar üssünü İsrail’e kalkan olması için emperyalistlere verdiler. Suriye’de Amerikan oyununu oynadılar. Afrin’de Amerikan tuzağına düştüler. Kuzey Suriye’de NATO koridorunun parçası oldular. İdlib’i de bu koridora katacaklar. Son olarak Mınbiç için TSK’yı ABD’nin işgalci askerlerinin yanına göndermek amacıyla anlaşıyorlar.  Daha ne olacaktı? Erdoğan’ın kendisi BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) eş başkanı olmakla övünür dururdu. Abdullah Gül’ü vazgeçirmek için gönderdiği Genelkurmay başkanının boynunda ise Amerikan liyakat madalyası var. 

Erdoğan’ın kendisi ayrıca 2003 yılında ABD’de ADL ve AJC isimli Siyonist örgütlerden Yahudi Cesaret Ödülü almıştı. Yanlışlıkla değil! En kritik zamanlarda İsrail için aldığı ödülün gereğini yaptı. Sabra ve Şatilla kasabı Ariel Şaron iktidarda iken İsrail’le yakın bir işbirliği içinde oldu. Ariel Şaron, İsrail’de Erdoğan’ı misafir etti. Erdoğan bu ziyarette Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğuna dair Şaron'un söylevini başını sallayarak ve gülümseyerek dinledi. Sonra İsrail’le ticaret hacmi rekor kırdı. “One Minute” olayına ve Mavi Marmara katliamına rağmen ticaret artışı devam etti. Son olarak İsrail’den lütuf adıyla para alınmasıyla ve Filistin kaya gazının pazarlanması vaadiyle Mavi Marmara davası düşürüldü. Davada yargılanan İsrailli katiller aklandı. Bu anlaşmanın altında Ankara’nın karşısında İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ün adı zikredilmekteydi.

Erdoğan ve AKP, Avrupa emperyalizmine de hizmette ve dostlukta kusur etmedi. AB’ye uyum sürecinde Avrupalı tekellerin ve İMF’nin istediği işçi düşmanı yasaları geçirerek Türkiye’yi Avrupa sermayesinin ucuz emek cennetine çevirdi. Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya geçirilmemesi karşılığında, kendi deyimleriyle “Kayseri pazarlığı” yapıp Avrupa’dan para koparttılar. Şimdi İngiliz kapısında el pençe divan olmuşlar, yağlı kârlar vaat edip sermayeyi Türkiye’ye çekmeye çalışıyorlar. Erdoğan İngiliz emperyalizmine o kadar bağlı ki Türkiye vatandaşları sosyal medya paylaşımları yüzünden hapse atılırken, kendisine yakası açılmadık küfürler eden İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson’u bizzat ağırlayıp, tablolar hediye etmekten utanmadı. Emperyalizme bağlılıkları sadece kendilerini değil tüm milleti küçük düşürüyor.   

Emperyalistler Erdoğan’ı ve AKP’yi seviyor. Çünkü Türkiye’yi emperyalizmin borç kölesi yaptılar. AKP’li yıllarda Türkiye’nin dış borcu 2 buçuk kat arttı ve 438 milyar dolar oldu. Övündükleri şey halktan alıp İMF’ye borçlarını tıkır tıkır ödemek. ABD, ayrıca elinde Halkbank davasını koz olarak tutuyor. Her gün serbest piyasaya iman tazeleyen AKP iktidarı, vatandaşa güvenceli iş vermiyor, emekçinin var olan güvencesini de elinden alıyor ama emperyalistlerden alınan borçlar için bizzat garanti veriyor. 

Görüldüğü gibi ABD ve AB emperyalizmine, İsrail Siyonizmine Erdoğan ve AKP’den daha iyi dost yok! O yüzden de işçiden emekçiden oy yok! 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Haziran 2018 tarihli 105. sayısında yayınlanmıştır.