Emekçi kadınların başı sağ olsun

Ankara’da yarın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğine katılmak üzere Bursa’dan yola çıkan Türk Metal üyesi kadın işçileri taşıyan otobüsün şoförü  İnegöl ve Bozüyük arasında direksiyon hakimiyetini kaybetti, otobüs devrildi. Kazada Bursa’nın Yazaki ve Delphi fabrikalarında çalışan ve Türk Metal 1 No’lu Şube üyesi 7 kadın işçi yaşamını yitirdi, 34 işçi de yaralandı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların insanca yaşam, eşit işe eşit ücret, oy hakkı, ekmek ve barış talepleri uğruna verdikleri mücadelelere dayanıyor. Bu uğurda yaşamını yitiren emekçi kadınlar bugünde anılıyor, 8 Mart onların anısına bir mücadele günü olarak kutlanıyor. Böyle bir günde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğine giderken metal işçisi 7 kadını bir trafik kazasında kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailelerinin başı sağolsun, emekçi kadınların başı sağolsun, tüm işçi sınıfının başı sağolsun.

Bursa’da yaşamını yitiren emekçi kadınlar, Aralık 2005’te Bursa Nilüfer’de fabrikaya kilitlenen ve çıkan yangın sonucu yaşamını yitiren 5 kadın işçi gibi, Eylül 2009’da İstanbul’da servis yerine kapalı kamyonette taşınan, kamyonetin sel sularına kapılması sonucu boğularak yaşamını yitiren 8 kadın işçi gibi emekçi kadınların mücadelesinde yaşayacak.