Bursa OYAK Renault işçileri: Üretimden gelen gücümüzü kullanırsak istediğimizi alırız!

Bursa OYAK Renault işçileri: Üretim gelen gücümüzü kullanarak isteğimizi alırız!

OYAK Renault'ta revizyon tarihleri açıklandı. 8 Ağustos- 14 Ağustos arası üretime ara verilerek bakım ve tadilat işlemleri yapılacak. 2024 yılının başlarında üretimine başlayacağımız Dacia projesi için bir ekip Romanya'da proje çalışmalarına katılmaya gidecek. Önümüzdeki yıldan itibaren üretimin artacağı konuşuluyor.

MESS sözleşmesinin başlamasına az kala OYAK Renault yönetimi fabrikadaki tüm EYT'lileri çıkartmak istiyor. Temmuz ayının sonuna doğru birçok kişi çıkış yaptı. Çıkanların yerine sözleşmeli işçi alımı yapılmaya başlandı. Alacakları emekli maaşını yetersiz bulan, geçinemeyeceğini düşündüğü için çıkmak istemeyen birçok EYT'li arkadaş var. OYAK Renault yönetimi çıkmak istemeyenlerin bölümlerini postalarını değiştirerek mobbing uygulayarak baskı yapıyor. Türk Metal temsilcileri bu durumu görmezden geliyor.

MESS sözleşmesi ile ilgili anketler dağıtılmaya başlandı. Yıllardan beri kullanılan anketleri dağıttılar. Sorulardaki şıkların zam oranları düşük olduğundan herkes şıkların üzerini çizerek %100, %120, %130 ve daha fazlası oranlar yazdı. Bu şekilde tepkimizi gösterdik. Fabrikanın çoğunun ortak düşüncesi 1 yıllık sözleşme, en az %100 zam, sosyal haklarda artış ve ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortasının eş ve çocukları da kapsamasını istiyoruz. Sahte TÜİK verilerini kabul etmiyoruz.

Her gün herşeye zam geliyor. İki yıllık sözleşme ve altı ayda bir enflasyon zammı artık bizim için uzun bir zaman, sözleşme imzaladıktan sonra aldığımız zam bir seneyi geçmeden eriyor. Açıklanan enflasyonun gerçeği yansıtmadığını hepimiz biliyoruz. TÜİK her seferinde enflasyonu düşük göstererek ekmeğimizle oynuyor. Hayat pahalılığı, enflasyon ve düşük ücretler altında ezildiğimiz bir Türkiye’de yaşıyoruz. Güvencesizlik ve gelecek kaygısı iyice büyüdü, hepimiz bu durumun sıkıntısını yaşıyoruz. Anket oranlarının üstünü çizmek yetmez, istediğimiz zammı almak için sendikalarımızı harekete geçirmemiz gerekir. Üretimden gelen gücümüzü kullanarak alamayacağımız hak yok! Gücümüzün farkına varalım!

Bursa OYAK Renault işçileri

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ağustos 2023 tarihli 167. sayısında yayınlanmıştır.