Eğitimin ticarileştirilmesi ve ticanileştirilmesi canlarımıza mâl oluyor

29 Kasım Salı akşamı Adana’nın Aladağ ilçesi büyük bir yangına, katliama tanık oldu. Ortaokul ve liseli kız öğrencilerin barındığı dernek yurdu kül oldu. 15 öğrenci hayatını kaybetti, 13 öğrenci yaralandı.

Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu isimli yurt belli ki denetimden uzaktı. Yangın çıkışlarının kapıları kilitli olduğu için öğrenciler kapana kısılmıştı. Bir kısmı pencerelerden atlayarak hayatta kalabildi. Bir babanın feryadına göre yurt Süleymancılar'a ait cemaat yurduydu. Ve hatta zamanında ilçedeki devlet yurdu yıkılıp öğrenciler bu yurda yerleştirilmişti. Yine aynı cemaatin bir Kuran kursu binası 2008 yılında Konya'da çökmüş ve 18 kişi ölmüştü.

Yüreğimizi yakan bu yangın ve daha önce defalarca karşılaştıklarımız bize gösteriyor ki AKP iktidarının izlediği politikalarla, devlet yurtlarının yetersiz bırakılması ve boşluğu dolduran mantar gibi çoğalan bu cemaat yurtları, yatılı kurslar devletin hiçbir şekilde denetim yapmadığı yapılar. Özellikle yoksul emekçi çocukları bu denetimsiz, bir kısmı kaçak olan yurtlarda barınmak zorunda kalıyor. Üstüne üstlük onlarca farklı cemaatin ve ticani (gerici) vakfın açtığı yurtlarda çocuklar sistematik olarak hem gerici bir ideolojiye tutsak ediliyor, hem şiddete, tacize ve tecavüze uğruyor hem de yangınlarda, patlamalarda hayatını kaybediyor. Eğitimin AKP iktidarı eliyle ticarileştirilmesinin ve ticanileştirilmesinin el ele katlettiği gençlerle karşı karşıyayız.

Mecliste bakan geçiştiriyor, televizyona çıkan profesör kader diyor. Daha önce de Konya'da kaçak Kuran kursu binası çöktüğünde herkes topu birbirine atmış, ölenlerin ailelerine baskı kurulmuş, ancak olaydan iki yıl sonra bir veli şikayetçi olabilmişti. Hesabı sorulmayan her iş cinayetinin yeni cinayetlere davetiye çıkardığını biliyoruz. Burada da aynısı yaşanıyor. 2008'de Konya'da kaçak Kuran kursu enkazında yaşamını yitiren 18 çocuk ve gencin hesabı sorulmadığı gibi 2013 yılında kaçak Kuran kurslarına hapis cezası kaldırıldı. Adana'daki yurt faciasının taşları işte böyle döşendi.

Buna daha fazla müsaade edemeyiz. Bu yangın son olsun. Yitirecek başka bir canımız daha yok! Tüm özel eğitim kurumları ve yurtlarla birlikte tüm cemaat ve vakıf yurtları da kamulaştırılsın, her öğrenciye devlet tarafından nitelikli ve ücretsiz barınma imkânı sağlansın. Tüm eğitim kurumları ve yurtlarda devlet denetiminin yanında öğrencilerin, velilerin ve eğitim emekçileri sendikalarının denetimi sağlansın!