CHP şaşırtmadı: Halktan oy alıp yüzlerini saraya döndüler!

CHP şaşırtmadı: Halktan oy alıp yüzlerini saraya döndüler!

CHP’den AKP’ye: Seçim yok rahat olun… TÜSİAD programını uygulayın…

Öztrak, CHP’nin TÜSİAD’ın istekleri doğrultusunda hazırladığı 13 maddelik ekonomi programına referans yaparak yapay gündemleri bırakıp ülkenin gerçek gündemi ekonomiye dönmenin vakti geldi demiş ve Erdoğan’a TÜSİAD’ın talep ettiği ekonomik saldırı paketini uygulamasını salık vermiş olmaktadır. Bilindiği gibi sürekli seçim ortamı, patronların istediği saldırı paketinin uygulanmasında istibdad idaresinin isteksiz davranmasına neden olmuştur. Çünkü bu paketi uygulamanın ekonomik kriz dolayısıyla halkta biriken öfkenin daha da büyümesine yol açacağı ve bunun sandıklara yansımasının olacağı aşikardır. Şimdi CHP, istibdad idaresine (kendi deyimleriyle saraya) 2023’e kadar seçim istemeyeceğiz yeter ki sermayenin programını uygula demiş olmaktadır.

CHP’nin saraya desteği sürpriz değil

CHP’nin hem İmamoğlu’nun şahsında hem de parti olarak izlediği çizginin, kendilerine mevcut istibdada karşı oy veren halkın istek ve özlemleriyle örtüşmediği açıktır. Ancak bu bir sürpriz değildir. Gerçek gazetesi seçimlerden önce yayınlanan son sayısının başyazısında şu sözlerle uyarıda bulunmuştu: “23 Haziran İstanbul seçimlerinde de durum farklı değil. Kılıçdaroğlu, ekonomik kriz ortamında fırsatçı davranmayacağız diyerek AKP’ye destek vermeye hazır olduklarını söylüyor. Dış siyasette dümeni ABD ve Avrupa emperyalizmine doğru kırmak isteyen AKP’ye yine CHP yol gösteriyor. Ekrem İmamoğlu seçim çalışmasına Erdoğan’ı ziyaret ederek başlamıştı. Hâlâ beraber yönetebiliriz demeye devam ediyor. Millet İttifakı’nın İP’i ve Saadet'i de aynı şarkıyı söylüyor. Hep birlikte sermayenin birleşik bir cephe halinde emekçi halka saldırı programının adı olan Türkiye ittifakına bugünden isimlerini yazdırdılar… Ekrem İmamoğlu, aldığı her oyu, kazandığı tüm prestiji daha önce Kılıçdaroğlu ve İnce’nin yaptığı gibi en kritik anlarda sömürü düzeninin selametini sağlamak için kullanacaktır. Bu, Erdoğan’ın ve AKP’nin iktidarının devamını gerektiriyorsa bugün açıkça söylediğini yarın uygulamaktan imtina etmeyecek ve iktidarın yardımına koşacaktır.”

CHP, sermayenin saldırı programını uygulaması için iktidarın elini serbest bırakıyor

Devrimci İşçi Partisi de 23 Haziran akşamında yayınladığı bildiride aynı doğrultudaki uyarıyı tekrarlamıştır: “Seçim döneminin cicim ayları bitmiştir. Halka hoş vaatler sunma dönemi sona ermiştir. Şimdi düzen partileri krizin faturasını emekçi halka ödetmek ve emperyalizme hizmet etmek için Türkiye ittifakı adı altında, normalleşme söylemleri eşliğinde el ele vermeye yönelecektir. Halkın cezalandırdığı istibdad rejimini ayakta tutmak için CHP-İyi Parti aşısı yapılmak istenecektir… Şimdi bir koro “üslup değişmelidir” diye tutturuyor. Hayır üslup değişmesi yetmez, iktidar değişmelidir. İstanbul’da israf ve yolsuzluklarla dolu geçmiş dönem devr-i sabık ilan edilmeli, AKP’nin Belediye Meclislerinde diğer düzen partilerinin de imzasını alarak yaptığı tüm yolsuzluklar şeffaf biçimde halkın gözleri önüne serilmeli, hesap sorulmalıdır. Bunu yapmaktan imtina etmek, seçimsiz geçecek dört yıl için iktidarın elini halkın mutfağını yağmalamak için bilinçli olarak serbest bırakmak demektir.”

Uyanın! Kopun! Suç ortağı olmayın!

CHP, sarsılmakta olan ve çökmenin eşiğine gelen istibdadı silkeleyip düşürmek yerine onu silkelenip kendine gelmeye çağırmaktadır. Nitekim bu tavrın sonucu tam da uyardığımız gibi seçimsiz dört yıllık bir ekonomik saldırı programının istibdadın eliyle CHP’nin desteğiyle hayata geçirilmesidir. CHP’nin İyi Parti ve Saadet Partisi gibi burjuva düzen partilerinden oluşan müttefikleri zaten bu yönelişi öteden beri benimsemektedir. Öte yandan “faşizmi sandıkta gerilettiğini” zannederek kendini avutanlar, aymazca “kazandık” diyen sosyalistler derhal uykudan uyanmalı düzen partilerinden kopmalı, CHP’nin sermayenin emekçi halka saldırısına zemin hazırlayan ve istibdada koltuk çıkan siyasetinin suç ortağı olmaktan vazgeçmelidir.