Emekçi kadınlar İkitelli’de bir araya gelerek ekmek gül ve hürriyet dediler

İkitelli 8 Mart

İstanbul’da İkitelli Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için dernek tarafından düzenlenen etkinlikte emekçi kadınlar bir araya geldi. Ev emekçisi kadınlarlar birlikte, çeşitli sektörlerden bir çok işçi kadının katılımıyla 10 Mart Pazar günü yapılan etkinlik saat 14:00’de başladı.

Etkinlik dernek başkan yardımcısının açılış konuşması ve  kadın mücadelesinde yaşamını yitiren tüm emekçi kadınlar adına yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihini anlatan sinevizyon gösterimi gerçekleşti. Etkinlik 8 Mart’ı ve emekçi kadın mücadelesini anlatmak üzere yapılan sunumla devam etti.

Konuşmacı sunumunda özel mülkiyetin doğması ile birlikte toplumda oluşmaya başlayan eşitsizlikle kadının da ezilmeye başladığına ve kapitalizmin de diğer sınıflı sistemler gibi bu durumdan yararlandığına değindi. Günümüzde kadınların ucuz iş gücü olarak kullanılması, eşit işe eşit ücret alamaması, güvencesiz ve esnek çalıştırılması, işten ilk çıkarılan olmasının üstünde durdu. Kadınlar tarafından bedelsiz yapılan ev içi işlerin kadınların görevi olmadığını, bunun çözümünün ancak ev içi işlerin toplumsallaşması ile çözülebileceğini anlattı. Emperyalizmin barbarlığından payını en çok alanların yine emekçi kadınlar olduğuna değinirken sömürü savaşlarına karşı da kadınların mücadele etmesinin önemini vurguladı. Erkek egemen kapitalist sistem karşısında bu sistemden hiçbir çıkarı olmayan emekçi kadınların mücadelenin ön saflarında yer almakta olduğunu belirterek tüm emekçi kadınları bu mücadeleye omuz vermeye çağırdı.

Konuşmanın ardından katılımcılar da katkıda bulundular. Söz alan bir kadın, eğer kapitalist sistem kadınlara taciz, tecavüz, şiddet ve sömürü sunuyorsa bu koşulları değiştirmek için emekçi kadınlara görev düştüğünü, en önde mücadele etmek gerektiğini söyledi. Ardından söz alan br başka işçi kadın ise, Alevi ve Kürt kadınların ülkemizde iki kat daha fazla ezdiğini ifade etti. Gazi ve Maraş katliamlarına değinerek bu katliamlarda yine kadınların ilk önce katledildiğini ve tecavüze uğradığını hatırlattı. 8 Mart mücadelesinin ekmek ve gül talebinden doğduğuna değindi, bugün var olabilmek için mevcut iktidarın baskı politikalarına karşılık ekmek ve gül mücadelesine artık hürriyet mücadelesinin de eklendiğini belirtti. Alkışlarla sonlanan konuşma ve katkıların ardından yerel müzik topluluğunun yaptığı türkü dinletisiyle ve sohbetlerle etkinlik devam etti.