Grev yasağı tehdidi sökmedi, Gates işçisi kazandı!

İzmir Gaziemir Serbest Bölgesi’nde bulanan Gates fabrikası işçileri, grevlerinin 13. gününde grevlerini zaferle sonuçlandırdıklarını ilan etti.

2021 yılında Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenip yetki için gerekli çoğunluğu sağlayan işçiler fabrika patronlarının mahkemelere yaptıkları itirazlar sonrasında 27 Eylül 2023’te toplu sözleşme görüşmelerine başlayabilmişti. Çoğunluğu kadın işçilerden oluşan Gates işçileri toplu sözleşme görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde greve çıktı. Bu grevle birlikte ilk kez toplu sözleşme hakkı kazanan Gates işçileri üç yılı aşkın süredir devam eden mücadelelerini zaferle taçlandırmış oldu.

Emperyalist Amerikan şirketi grev yasağı ile tehdit etti

Otomotiv yan sanayii üretimi yapan bir Amerikan şirketi olan Gates, grev başladıktan sonra, Türkiye’de daha önce sayısız kez “milli güvenlik” bahanesiyle “erteleme” adı yasaklanan grevlere güvenerek, Çalışma Bakanlığına grevin yasaklanması için başvurdu. İşçileri grev yasağıyla tehdit eden emperyalist şirketin patronları devletten istediği cevabı bulamadı ve geri adım atmak zorunda kaldı.

Grev yasağının devlet tarafından karşılık bulmayışının esas sebebi ise grev yasaklarının 2023 yılı başında yine Birleşik Metal-İş’e bağlı Bekaert ve Schneider fabrikalarının işçi tarafından fiilî grevlerle aşılmasıdır. Bekaert ve Schneider işçileri grev yasağını grev iradesine sahip çıkarak grevlerini sürdürerek çöpe attı. Gates işçileri de sınıf kardeşlerinin açtığı yolda grev yasağı tehdidine boyun eğmedi, patronu masaya getirip o masadan zaferle kalktı!

Gates işçilerinin zaferi tüm metal işlerinin ve emekçi halkın zaferidir. Grev hakkına, üretimden gelen gücüne, örgütlülüğüne sahip çıkanların bileğinin bükülmediği bir kez daha kanıtlanmış oldu!