Gebze Smart Solar fabrikasından bir işçi: Zafer işgalle, grevle geldi! Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Gebze Smart Solar fabrikasından bir işçi: Zafer işgalle, grevle geldi! Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Dostlar merhaba. Smart Solar fabrikamızda Toplu İş Sözleşmesi sürecimizi büyük bir zaferle tamamladık ve ilk sözleşmemizi imzaladık. Üç yıla yakındır devam eden büyük bir mücadele sonucunda patronu masaya oturttuk ve hakkımızı aldık. Tabii, bu sürece sendikalaşmak anayasal hakkımız olduğu halde kolay gelmedik. İşten atma saldırıları, bitmek bilmeyen yetki mahkemeleri ve bu uzun süreçte patronun baskılarına karşı her daim dik durduk ve boyun eğmedik.

Bu süreçte patron fabrikalarına fabrika katarken, kârlarını katlarken bizim hanemize enflasyonla mücadele etmek düştü. Bir de bunun yanında bu kavgaya sahip çıktığımız için, alın terimiz için türlü bahanelerle işten atılma endişesini hep yaşadık.

Ancak Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihi o kadar zengin ki bu mücadele tarihinden öğrendiklerimizle buralara kadar geldik. İşten atma saldırılarına karşı işgal, baskılara karşı direnişi örgütledik. Toplu sözleşme sürecinde patronun uzlaşmaz tavrına karşı yine tek bildiğimiz yoldan ilerledik ve grev kararını fabrikamıza astık.

Grev kararını coşkulu bir şekilde fabrikamıza astıktan sonra patronun tutumu birden değişti. Greve giderken gerçekleşen iki görüşmenin sonucunda taleplerimizi ve beklentimizi karşılayan bir sözleşme imzaladık. Yıllardır süren mücadelemizin sonucunda işgalle, grevle, direnişle kazandık.

Mücadele ile dolu dolu geçen bu yıllar bizler için okul oldu. Hayatımızı nasıl daha güzel hale getireceğimizi, çocuklarımızın boğazından geçen lokmaları nasıl büyüteceğimizi hep beraber öğrendik bu okulda. Bu süreç bize işçi sınıfının kazanmak için tek yolunun mücadele etmek olduğunu öğretti.

Şimdi toplu sözleşmemizle beraber ücretlerimiz, sosyal haklarımız iyileşti. Fabrikamızda büyük bir mücadelenin sonucunda toplu sözleşmeli düzen resmen başlamış oldu. Fakat bu bizler için sadece başlangıç. Sınıf mücadelesi Smart Solar’da kaldığı yerden, örgütlü bir şekilde devam edecek. Fabrika dışında da nerede bir grev, nerede bir direniş olursa biz orada olacağız. Her şeyden daha önemlisi kıdem tazminatı başta olmak üzere kazanılmış haklarımızı gasp etmeye çalışanlara karşı sendikamızla beraber, örgütlü olmanın verdiği güçle alanlarda olacağız! Bizi izlemeye devam edin! İş, aş, hürriyet için tek yol işgal, grev, direniş!

Gebze Smart Solar’dan bir işçi