TİS masasına yumruğu biz vuralım - Gebze Arçelik-LG klimadan bir işçi

TİS masasına yumruğu biz vuralım- Gebze Arçelik-LG klima fabrikasından bir işçi

Önceki senelerde Ohal var yapamazsınız, edemezsiniz, grev yasak, eylem yasak diyerek tüm örgütlülüğümüzü ve mücadelemizi kırmaya çalışan patronlar şuan kriz var diyerek saldırıyor. 2019 yılı bizimde içinde bulunduğumuz birçok fabrika ve işkolunda sözleşme dönemi demek. Patronların programı belli krizin yükünü bizim sırtımıza yüklemek istiyorlar. Daha ağır çalışma şartları, daha düşük ücret, kıdem tazminatının gaspı, işsizlik fonunun daha fazla yağmalanması, işsizlik tehdidi tüm işçi düşmanı talepler bu programda.

Onlar tüm planlarını yapmış. Bizlerde boş durmamalıyız. TİS masasına patronlar değil bizler yumruğumuzu vuralım. Krizin faturasını üzerimize yıkmak isteyen patronlara karşı şimdiden örgütlenmeye başlamalıyız, tüm işçi arkadaşlarımız ile konuşup ortak talepler belirleyelim. Bu talepleri en güçlü şekilde savunalım. Enflasyon oranları ortadayken, pazar fiyatları ortadayken önümüzdeki TİS sürecine ne kadar örgütlü girersek o kadar güçlü oluruz, birliğimizi ve kararlılığımızı ne kadar büyütürsek kazanımlarımız bir o kadar artar.

Ben sendikalıyım bana bir şey olmaz, sendika halleder sözlerini bir kenara bırakalım. Arçelik -LG işçileri ayağa kalktıklarında, polis zoruyla patron ve Türk Metal işbirliği ile fabrikadan atıldı. Bu sendika mı masada senin hakkını sonuna kadar savunacak işçi kardeş? Patronlara ne kadar korku veriyorsak sendikayı bir o kadar denetleyelim, sendikaya da korku verelim.

Gücümüz, örgütlülüğümüz sadece sendikalı olmaktan değil birliğimizden gelmeli. Talepler etrafında birlik olalım, geri adımı biz değil onlar atsın. Arçelik – LG’nin Yıllık kâr oranları ortada, koç holdingin kâr oranları ortada, tüm yükü bizim sırtımıza vurmak istiyorlar. Krizin yükünü sırtlanmaya değil, eylemlere, grevlere hazır olalım.

Gebze Arçelik-LG klima fabrikasından bir işçi

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Nisan 2019 tarihli 115. sayısında yayınlanmıştır.